| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zatrudnienie studenta-zleceniobiorcy na podstawie umowy o pracę

Zatrudnienie studenta-zleceniobiorcy na podstawie umowy o pracę

Od listopada 2011 r. zatrudnialiśmy na podstawie umowy zlecenia 23-letniego studenta studiów zaocznych. Z tytułu tej umowy zleceniobiorca w ogóle nie był zgłoszony do ZUS. Ponieważ sprawdził się przy wykonywaniu swoich obowiązków, od 13 lutego zatrudniliśmy go na umowę o pracę. Jednak umowa zlecenia zawarta w listopadzie 2011 r. nadal trwa. Czy nasz nowy pracownik, nadal będąc studentem, podlega ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia? Jeżeli tak, to jakim i czy należy dokonać dwóch osobnych zgłoszeń do ZUS? Wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenia w styczniu wypłaciliśmy 10 lutego br. Jak rozliczyć składki, jeżeli wynagrodzenie ze zlecenia za styczeń zostało wypłacone 10 lutego, pierwsze wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę ostatniego dnia lutego, wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia w lutym wypłacimy 15 marca, a wynagrodzenie za pracę – 30 marca?

Państwa zleceniobiorca, z którym w czasie trwania umowy zlecenia nawiązano stosunek pracy, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i chorobowemu od dnia zawarcia umowy o pracę. Osobę tę należy zatem zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od 13 lutego na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx. Przychód z tytułu umowy zlecenia wykonywanej równolegle z umową o pracę należy doliczyć do przychodu uzyskanego ze stosunku pracy i w całości oskładkować zgodnie z zasadami obowiązującymi w odniesieniu do pracowników. Szczegóły w uzasadnieniu.

Samoistna umowa zlecenia, co do zasady, stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego. Jednak niektórzy zleceniobiorcy, mimo zawarcia i wykonywania takiej umowy, nie podlegają z jej tytułu ubezpieczeniom. Dotyczy to uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studentów – do ukończenia 26. roku życia. Osoby te nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Inna sytuacja będzie miała miejsce wówczas, gdy student-zleceniobiorca nawiąże stosunek pracy z firmą, dla której wykonuje zlecenie. Pod względem obowiązku ubezpieczeniowego jego sytuacja ulega wówczas zmianie. Wykonując umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą (lub z podmiotem innym niż pracodawca, ale wykonywaną na rzecz pracodawcy), zleceniobiorca w świetle przepisów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik.

Pracownikiem jest bowiem nie tylko osoba pozostająca w stosunku pracy, ale także wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli taką umowę zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy (art. 8 ust. 1, ust. 2a ustawy systemowej).

WAŻNE!

Zleceniobiorca wykonujący umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą podlega ubezpieczeniom tak jak pracownik, nawet jeżeli jest studentem przed ukończeniem 26. roku życia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »