| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników 50+

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników 50+

Za pracowników nowo przyjętych, którzy ukończyli 50 lat przez 12 miesięcy nie opłaca się składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ponadto wynagrodzenie za czas choroby dla takich pracowników jest wypłacane tylko przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek

Zarówno składka na FP, jak i składka na FGŚP obciążają koszty działalności pracodawcy, ponieważ są one finansowane ze środków pracodawcy. Składki na FP i FGŚP opłaca się wyłącznie za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Pracodawcy opłacają obowiązkowe składki na FP, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia rocznego ograniczenia podstawy wymiaru tych składek (w 2012 r. jest to 105 780 zł), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca: co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (2012 r. – 1500 zł), co najmniej 80 proc. minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy (w 2012 r. – 1200 zł), a w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (2012 r. – 750 zł).

Składkę na FGŚP ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania rocznego ograniczenia podstawy wymiaru tych składek.

Wysokość składki na FP i FGŚP określa ustawa budżetowa. Obecnie składkę na FP opłaca się w wysokości 2,45% podstawy jej wymiaru, a składkę na FGŚP opłaca w wysokości 0,10 proc. podstawy jej wymiaru.

Tymczasem art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy przewidują odpowiednio zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionych pracowników po 50. roku życia.

Roczne zwolnienie ze składek po ukończeniu 50 lat

Pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. rok życia. Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje, gdy zostaną spełnione łącznie takie warunki, jak: nawiązanie stosunku pracy nastąpiło nie wcześniej niż od 1 lipca 2009 r., w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniona osoba miała ukończone 50 lat (50. urodziny przypadają najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy), zatrudniona osoba pozostawała w ewidencji osób bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez co najmniej 30 dni przed zatrudnieniem. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcy tylko w odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Zwolnienie ze składek po ukończeniu 55 lat i 60 lat

Pracodawca nie musi również opłacać składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Wówczas składek nie płaci się przez cały okres zatrudnienia takiego pracownika. Gdy osiągnięcie tego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek następuje dopiero od następnego miesiąca. W przypadku osób, których 55. lub 60. urodziny przypadają pierwszego dnia danego miesiąca, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje od tego miesiąca. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za te osoby dotyczy m.in. osób pozostających w stosunku pracy lub w stosunku służbowym, osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą (tzw. chałupników), osób pracujących na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.

Podstawa prawna:

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK