| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników 50+

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników 50+

Za pracowników nowo przyjętych, którzy ukończyli 50 lat przez 12 miesięcy nie opłaca się składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ponadto wynagrodzenie za czas choroby dla takich pracowników jest wypłacane tylko przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek

Zarówno składka na FP, jak i składka na FGŚP obciążają koszty działalności pracodawcy, ponieważ są one finansowane ze środków pracodawcy. Składki na FP i FGŚP opłaca się wyłącznie za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Pracodawcy opłacają obowiązkowe składki na FP, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia rocznego ograniczenia podstawy wymiaru tych składek (w 2012 r. jest to 105 780 zł), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca: co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (2012 r. – 1500 zł), co najmniej 80 proc. minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy (w 2012 r. – 1200 zł), a w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (2012 r. – 750 zł).

Składkę na FGŚP ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania rocznego ograniczenia podstawy wymiaru tych składek.

Wysokość składki na FP i FGŚP określa ustawa budżetowa. Obecnie składkę na FP opłaca się w wysokości 2,45% podstawy jej wymiaru, a składkę na FGŚP opłaca w wysokości 0,10 proc. podstawy jej wymiaru.

Tymczasem art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy przewidują odpowiednio zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionych pracowników po 50. roku życia.

Roczne zwolnienie ze składek po ukończeniu 50 lat

Pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. rok życia. Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje, gdy zostaną spełnione łącznie takie warunki, jak: nawiązanie stosunku pracy nastąpiło nie wcześniej niż od 1 lipca 2009 r., w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniona osoba miała ukończone 50 lat (50. urodziny przypadają najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy), zatrudniona osoba pozostawała w ewidencji osób bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez co najmniej 30 dni przed zatrudnieniem. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcy tylko w odniesieniu do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Zwolnienie ze składek po ukończeniu 55 lat i 60 lat

Pracodawca nie musi również opłacać składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Wówczas składek nie płaci się przez cały okres zatrudnienia takiego pracownika. Gdy osiągnięcie tego wieku następuje w trakcie miesiąca kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek następuje dopiero od następnego miesiąca. W przypadku osób, których 55. lub 60. urodziny przypadają pierwszego dnia danego miesiąca, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje od tego miesiąca. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za te osoby dotyczy m.in. osób pozostających w stosunku pracy lub w stosunku służbowym, osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą (tzw. chałupników), osób pracujących na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia.

Podstawa prawna:

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Domagała

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK