| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po kolejnym urlopie macierzyńskim

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po kolejnym urlopie macierzyńskim

Nasza pracownica 22 lutego 2009 r. zakończyła pierwszy urlop macierzyński. Od marca 2009 r. nie opłacaliśmy za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP. Pracownica ta 3 sierpnia 2011 r. urodziła kolejne dziecko i rozpoczęła kolejny urlop macierzyński. Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W efekcie drugi jej urlop macierzyński zakończył się 3 stycznia 2012 r. (22 tygodnie – 154 dni). Po urlopie macierzyńskim pracownica wróciła do pracy 4 stycznia 2012 r. Wynagrodzenia w naszej firmie wypłaca się pod koniec miesiąca, za który są należne. Czy od lutego 2012 r. należy rozpocząć nowy, 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę (luty 2012 r. – styczeń 2015 r.)? Czy powinniśmy naliczyć składki na FP i FGŚP za styczeń 2012 r.?

Jednocześnie od 1 stycznia 2009 r. składek na Fundusz Pracy i FGŚP nie opłacają pracodawcy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, w okresie 36 miesięcy, poczynając od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP biegnie w każdym okresie po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego – od pierwszego dnia pierwszego miesiąca po powrocie, do miesiąca, w którym następuje rozpoczęcie urlopu wychowawczego lub jego części, a także po powrocie z każdej części wykorzystanego urlopu wychowawczego, od pierwszego dnia pierwszego miesiąca po powrocie, do miesiąca rozpoczęcia kolejnej części urlopu wychowawczego – i tak aż do wyczerpania 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek.

WAŻNE!

Okres zwolnienia z opłacania składek na FP oraz FGŚP za osobę powracającą do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót do pracy.

Za pracownicę, która wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia pierwszego dziecka, byli Państwo zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP od marca 2009 r. do sierpnia 2011 r. włącznie, wykorzystując tym samym 30 miesięczny okres z przysługujących 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na te fundusze. Z tytułu urodzenia kolejnego dziecka (lub dzieci) przy kolejnym porodzie i powrotu pracownicy z kolejnego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego) przysługuje Państwu nowe uprawnienie w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres kolejnych 36 miesięcy.

WAŻNE!

Po urodzeniu (lub przysposobieniu) przez pracownika kolejnego dziecka i powrocie do pracy z kolejnego urlopu macierzyńskiego należy rozpocząć nowy 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, nawet jeżeli poprzedni nie został jeszcze wyczerpany.

W związku z powrotem pracownicy do pracy od 4 stycznia 2012 r., po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego z tytułu urodzenia w sierpniu 2011 r. kolejnego dziecka, od 1 lutego 2012 r. przysługuje Państwu ponowne zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP w okresie kolejnych 36 miesięcy kalendarzowych.

Otwarcie nowego okresu zwolnienia z opłacania składek obowiązuje od powrotu matki do pracy po kolejnym urlopie macierzyńskim. Oznacza to, że poprzednie zwolnienie przestaje obowiązywać, mimo że nie było wykorzystane w pełnym przysługującym wymiarze. Tym samym, wraz z urodzeniem przez pracownicę kolejnego dziecka, wykorzystaniem przez nią urlopu macierzyńskiego i powrotem do pracy po tym urlopie, powracają Państwo do ogólnych zasad, na podstawie których ustala się okres zwolnienia. Od wynagrodzenia wypłaconego w styczniu 2012 r. należy zatem opłacić za tę osobę składki na FP i FGŚP. Zwolnienie obowiązuje bowiem dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Pierwszym miesiącem, w którym obowiązuje zwolnienie, jest zatem luty 2012 r.

Podstawa prawna:

  • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK