| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po kolejnym urlopie macierzyńskim

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po kolejnym urlopie macierzyńskim

Nasza pracownica 22 lutego 2009 r. zakończyła pierwszy urlop macierzyński. Od marca 2009 r. nie opłacaliśmy za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP. Pracownica ta 3 sierpnia 2011 r. urodziła kolejne dziecko i rozpoczęła kolejny urlop macierzyński. Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W efekcie drugi jej urlop macierzyński zakończył się 3 stycznia 2012 r. (22 tygodnie – 154 dni). Po urlopie macierzyńskim pracownica wróciła do pracy 4 stycznia 2012 r. Wynagrodzenia w naszej firmie wypłaca się pod koniec miesiąca, za który są należne. Czy od lutego 2012 r. należy rozpocząć nowy, 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę (luty 2012 r. – styczeń 2015 r.)? Czy powinniśmy naliczyć składki na FP i FGŚP za styczeń 2012 r.?

Jednocześnie od 1 stycznia 2009 r. składek na Fundusz Pracy i FGŚP nie opłacają pracodawcy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, w okresie 36 miesięcy, poczynając od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP biegnie w każdym okresie po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego – od pierwszego dnia pierwszego miesiąca po powrocie, do miesiąca, w którym następuje rozpoczęcie urlopu wychowawczego lub jego części, a także po powrocie z każdej części wykorzystanego urlopu wychowawczego, od pierwszego dnia pierwszego miesiąca po powrocie, do miesiąca rozpoczęcia kolejnej części urlopu wychowawczego – i tak aż do wyczerpania 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek.

WAŻNE!

Okres zwolnienia z opłacania składek na FP oraz FGŚP za osobę powracającą do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót do pracy.

Za pracownicę, która wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia pierwszego dziecka, byli Państwo zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP od marca 2009 r. do sierpnia 2011 r. włącznie, wykorzystując tym samym 30 miesięczny okres z przysługujących 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na te fundusze. Z tytułu urodzenia kolejnego dziecka (lub dzieci) przy kolejnym porodzie i powrotu pracownicy z kolejnego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego) przysługuje Państwu nowe uprawnienie w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez okres kolejnych 36 miesięcy.

WAŻNE!

Po urodzeniu (lub przysposobieniu) przez pracownika kolejnego dziecka i powrocie do pracy z kolejnego urlopu macierzyńskiego należy rozpocząć nowy 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, nawet jeżeli poprzedni nie został jeszcze wyczerpany.

W związku z powrotem pracownicy do pracy od 4 stycznia 2012 r., po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego z tytułu urodzenia w sierpniu 2011 r. kolejnego dziecka, od 1 lutego 2012 r. przysługuje Państwu ponowne zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP w okresie kolejnych 36 miesięcy kalendarzowych.

Otwarcie nowego okresu zwolnienia z opłacania składek obowiązuje od powrotu matki do pracy po kolejnym urlopie macierzyńskim. Oznacza to, że poprzednie zwolnienie przestaje obowiązywać, mimo że nie było wykorzystane w pełnym przysługującym wymiarze. Tym samym, wraz z urodzeniem przez pracownicę kolejnego dziecka, wykorzystaniem przez nią urlopu macierzyńskiego i powrotem do pracy po tym urlopie, powracają Państwo do ogólnych zasad, na podstawie których ustala się okres zwolnienia. Od wynagrodzenia wypłaconego w styczniu 2012 r. należy zatem opłacić za tę osobę składki na FP i FGŚP. Zwolnienie obowiązuje bowiem dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownica wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Pierwszym miesiącem, w którym obowiązuje zwolnienie, jest zatem luty 2012 r.

Podstawa prawna:

  • art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK