| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Zawarliśmy na 1 dzień umowę zlecenia z naszą pracownicą, która od czerwca 2011 r. przebywa na urlopie wychowawczym (oraz podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu). Przedmiotem zlecenia było przeprowadzenie szkolenia z obsługi firmowego oprogramowania dla 3 nowo zatrudnionych osób. Umowa zlecenia była wykonywana 27 stycznia 2012 r., a wynagrodzenie w kwocie 640 zł brutto zostało wypłacone ostatniego dnia tego miesiąca. Jak rozliczyć składki i podatek z tego zlecenia?

RADA

Z tytułu zawartej umowy zlecenia Państwa pracownica podlega ubezpieczeniom społecznym na ogólnych zasadach dotyczących zleceniobiorców. Dokonując rozliczenia za styczeń 2012 r. należy zmniejszyć składki na ubezpieczenia społeczne należne za tę osobę z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym proporcjonalnie za okres wykonywania umowy zlecenia. Składka zdrowotna jest należna z obu tytułów, bez pomniejszeń – jest to składka miesięczna i niepodzielna. Od przychodu wypłaconego z tytułu umowy zlecenia powinni Państwo pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, obliczoną na zasadach ogólnych dotyczących zleceniobiorców. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Jednak w świetle przepisów ubezpieczeniowych definicja pracownika jest inna niż wynikająca z przepisów Kodeksu pracy. W rozumieniu ustawy systemowej, za pracownika uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli taką umowę zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej).

Wskazana różnica w definicji pracownika wywołuje określone skutki dla płatników i ubezpieczonych w zakresie zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym. Skutkuje ona tym, że jeżeli pracodawca zawrze np. umowę zlecenia z własnym pracownikiem, to w świetle przepisów ubezpieczeniowych z tytułu wykonywania umowy osoba ta jest pracownikiem, a nie zleceniobiorcą. Podlega zatem ubezpieczeniom społecznym według zasad obowiązujących pracowników (wszystkie ubezpieczenia dla pracownika są obowiązkowe, bez względu na ewentualne inne tytuły do ubezpieczeń).

Nie ma to jednak zastosowania do sytuacji opisanej w pytaniu, ponieważ zawarli Państwo umowę zlecenia z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym. Taki zleceniobiorca nie jest w świetle przepisów ubezpieczeniowych traktowany jak pracownik. Szczególna definicja pracownika, zawarta w art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, nie ma zastosowania do osób przebywających na urlopie macierzyńskim, wychowawczym i bezpłatnym.

WAŻNE!

Pracownik, który w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym został zatrudniony przez własnego pracodawcę na podstawie umowy zlecenia, podlega ubezpieczeniom zgodnie z zasadami obowiązującymi zleceniobiorców.

reklama

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »