| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Zawarliśmy na 1 dzień umowę zlecenia z naszą pracownicą, która od czerwca 2011 r. przebywa na urlopie wychowawczym (oraz podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu). Przedmiotem zlecenia było przeprowadzenie szkolenia z obsługi firmowego oprogramowania dla 3 nowo zatrudnionych osób. Umowa zlecenia była wykonywana 27 stycznia 2012 r., a wynagrodzenie w kwocie 640 zł brutto zostało wypłacone ostatniego dnia tego miesiąca. Jak rozliczyć składki i podatek z tego zlecenia?

Z tytułu umowy zlecenia zawartej w trakcie urlopu wychowawczego, do celów ubezpieczeniowych Państwa pracownica jest traktowana jak zleceniobiorca. Tym samym z tytułu umowy zlecenia będzie podlegała ubezpieczeniom na zasadach ogólnych dotyczących zleceniobiorców, tj.:

● obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu,

● dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu (pod warunkiem wyrażenia przez nią woli przystąpienia do tego ubezpieczenia oraz terminowego zgłoszenia, które należy przekazać do ZUS najpóźniej 3 lutego br.).

Obowiązek ubezpieczeń powstaje od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy, tj. od 27 do 27 stycznia 2012 r. (art. 13 pkt 2 ustawy systemowej i art. 69 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Ubezpieczoną należy zatem zgłosić do ZUS na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla zleceniobiorcy (04 11 xx) od 27 stycznia, a następnie dokonać jej wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA od 28 stycznia. W okresie wykonywania umowy zlecenia (przez jeden dzień w styczniu) przebywanie na urlopie wychowawczym nie będzie dla pracownicy tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Za styczeń 2012 r. powinni Państwo naliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym od nowej podstawy wymiaru, której kwota obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Wynosi ona 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim kwartale. Od stycznia do lutego 2012 r. jest to 2049,60 zł, czyli 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale 2011 r. (60% z 3416 zł). Kwotę podstawy wymiaru składek za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym należy wykazać w dokumentacji po jej proporcjonalnym zmniejszeniu o okres wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2012 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób podlegających ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych wynosi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, jednak nie więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »