| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Zawarliśmy na 1 dzień umowę zlecenia z naszą pracownicą, która od czerwca 2011 r. przebywa na urlopie wychowawczym (oraz podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu). Przedmiotem zlecenia było przeprowadzenie szkolenia z obsługi firmowego oprogramowania dla 3 nowo zatrudnionych osób. Umowa zlecenia była wykonywana 27 stycznia 2012 r., a wynagrodzenie w kwocie 640 zł brutto zostało wypłacone ostatniego dnia tego miesiąca. Jak rozliczyć składki i podatek z tego zlecenia?

Z tytułu umowy zlecenia zawartej w trakcie urlopu wychowawczego, do celów ubezpieczeniowych Państwa pracownica jest traktowana jak zleceniobiorca. Tym samym z tytułu umowy zlecenia będzie podlegała ubezpieczeniom na zasadach ogólnych dotyczących zleceniobiorców, tj.:

● obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu,

● dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu (pod warunkiem wyrażenia przez nią woli przystąpienia do tego ubezpieczenia oraz terminowego zgłoszenia, które należy przekazać do ZUS najpóźniej 3 lutego br.).

Obowiązek ubezpieczeń powstaje od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy, tj. od 27 do 27 stycznia 2012 r. (art. 13 pkt 2 ustawy systemowej i art. 69 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Ubezpieczoną należy zatem zgłosić do ZUS na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla zleceniobiorcy (04 11 xx) od 27 stycznia, a następnie dokonać jej wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA od 28 stycznia. W okresie wykonywania umowy zlecenia (przez jeden dzień w styczniu) przebywanie na urlopie wychowawczym nie będzie dla pracownicy tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Za styczeń 2012 r. powinni Państwo naliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym od nowej podstawy wymiaru, której kwota obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Wynosi ona 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim kwartale. Od stycznia do lutego 2012 r. jest to 2049,60 zł, czyli 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale 2011 r. (60% z 3416 zł). Kwotę podstawy wymiaru składek za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym należy wykazać w dokumentacji po jej proporcjonalnym zmniejszeniu o okres wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2012 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób podlegających ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych wynosi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, jednak nie więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK