| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić kwotę składki na FEP od „trzynastek”

Jak ustalić kwotę składki na FEP od „trzynastek”

W naszym zakładzie występuje jedno stanowisko pracy w szczególnych warunkach, na którym zatrudnialiśmy dwóch pracowników. Pierwszy z nich wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 1 marca 2010 r. do 30 września 2011 r., a drugi rozpoczął tę pracę 1 października 2011 r. i wykonuje ją nadal. W lutym 2012 r. obu pracownikom zostaną wypłacone „trzynastki”. Czy powinniśmy od ich kwot naliczyć składkę na FEP? Czy składka ta powinna być naliczana za pracownika, który w momencie wypłaty „trzynastki” nie jest już zatrudniony w szczególnych warunkach?

Jeśli zatrudnienie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie obejmowało pełnego okresu, za który przysługuje wynagrodzenie lub inny składnik wynagrodzenia, to podstawa wymiaru tej składki powinna zostać ustalona proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w tych warunkach w danym okresie. A zatem, w stosunku do wynagrodzeń zasadniczych punktem odniesienia powinno być to, czy pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez pełny miesiąc. W przypadku premii rocznych czy dodatkowych rocznych wynagrodzeń, tzw. trzynastek, o tym, w jakiej wysokości powinna zostać naliczona składka na FEP, zdecyduje okres zatrudnienia danego pracownika w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w roku, za który przysługuje premia. Nie ma znaczenia fakt, że w momencie wypłaty (zarówno wynagrodzenia, jak i wszelkiego rodzaju premii) pracownik nie wykonuje już pracy „szczególnej”. Do podstawy wymiaru składki na FEP przyjmuje się bowiem kwoty, które są należne pracownikowi (byłemu pracownikowi) za okres, w którym świadczył on pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

WAŻNE!

Przy ustalaniu składki na FEP nie ma znaczenia fakt, czy w dniu wypłaty przychodu pracownik jest zatrudniony na stanowisku w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

W przedstawionym przez Państwa przypadku obowiązek opłacenia składki na FEP od wypłacanych w lutym 2012 r. „trzynastek” będzie dotyczył obydwu pracowników – zarówno tego, który już tej pracy nie wykonuje, jak i tego, który został skierowany do wykonywania tego rodzaju pracy w 2011 r. i wykonuje ją nadal. Podstawę wymiaru składki na FEP nie będzie jednak stanowiła pełna kwota rocznej premii, ale ta jej część, która jest należna za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych.

PRZYKŁAD

W 2011 r. płatnik zatrudniał dwóch pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach.

Pierwszy pracownik wykonywał tę pracę w okresie od 1 stycznia do 30 września 2011 r., a wysokość „trzynastki” należnej za 2011 r. to 3600 zł. Kwota podstawy, od której powinna zostać naliczona składka na FEP w związku z wypłatą „trzynastki”, powinna zostać ustalona w następujący sposób:

(3600 zł : 365 dni) x 273 = 2692,60 zł,

gdzie 273 to liczba dni pracy w szczególnych warunkach od 1 stycznia do 30 września 2011 r.

Natomiast drugiemu pracownikowi, który w 2011 r. pracę w szczególnych warunkach wykonywał od 1 października do 31 grudnia, „trzynastka” za 2011 r. zostanie wypłacona w wysokości 4500 zł. Wysokość podstawy wymiaru składki na FEP, w związku z wypłatą tej „trzynastki”, powinna zostać ustalona w następujący sposób:

(4500 zł : 365 dni) x 92 = 1134,25 zł,

gdzie 92 to liczba dni pracy w szczególnych warunkach od 1 października do 31 grudnia 2011 r.

Podstawa prawna:

  • art. 35 ust. 1–2, art. 36 ust. 2, art. 57 pkt 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK