| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić kwotę składki na FEP od „trzynastek”

Jak ustalić kwotę składki na FEP od „trzynastek”

W naszym zakładzie występuje jedno stanowisko pracy w szczególnych warunkach, na którym zatrudnialiśmy dwóch pracowników. Pierwszy z nich wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 1 marca 2010 r. do 30 września 2011 r., a drugi rozpoczął tę pracę 1 października 2011 r. i wykonuje ją nadal. W lutym 2012 r. obu pracownikom zostaną wypłacone „trzynastki”. Czy powinniśmy od ich kwot naliczyć składkę na FEP? Czy składka ta powinna być naliczana za pracownika, który w momencie wypłaty „trzynastki” nie jest już zatrudniony w szczególnych warunkach?

Jeśli zatrudnienie w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie obejmowało pełnego okresu, za który przysługuje wynagrodzenie lub inny składnik wynagrodzenia, to podstawa wymiaru tej składki powinna zostać ustalona proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w tych warunkach w danym okresie. A zatem, w stosunku do wynagrodzeń zasadniczych punktem odniesienia powinno być to, czy pracownik wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez pełny miesiąc. W przypadku premii rocznych czy dodatkowych rocznych wynagrodzeń, tzw. trzynastek, o tym, w jakiej wysokości powinna zostać naliczona składka na FEP, zdecyduje okres zatrudnienia danego pracownika w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w roku, za który przysługuje premia. Nie ma znaczenia fakt, że w momencie wypłaty (zarówno wynagrodzenia, jak i wszelkiego rodzaju premii) pracownik nie wykonuje już pracy „szczególnej”. Do podstawy wymiaru składki na FEP przyjmuje się bowiem kwoty, które są należne pracownikowi (byłemu pracownikowi) za okres, w którym świadczył on pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

WAŻNE!

Przy ustalaniu składki na FEP nie ma znaczenia fakt, czy w dniu wypłaty przychodu pracownik jest zatrudniony na stanowisku w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

W przedstawionym przez Państwa przypadku obowiązek opłacenia składki na FEP od wypłacanych w lutym 2012 r. „trzynastek” będzie dotyczył obydwu pracowników – zarówno tego, który już tej pracy nie wykonuje, jak i tego, który został skierowany do wykonywania tego rodzaju pracy w 2011 r. i wykonuje ją nadal. Podstawę wymiaru składki na FEP nie będzie jednak stanowiła pełna kwota rocznej premii, ale ta jej część, która jest należna za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych.

PRZYKŁAD

W 2011 r. płatnik zatrudniał dwóch pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach.

Pierwszy pracownik wykonywał tę pracę w okresie od 1 stycznia do 30 września 2011 r., a wysokość „trzynastki” należnej za 2011 r. to 3600 zł. Kwota podstawy, od której powinna zostać naliczona składka na FEP w związku z wypłatą „trzynastki”, powinna zostać ustalona w następujący sposób:

(3600 zł : 365 dni) x 273 = 2692,60 zł,

gdzie 273 to liczba dni pracy w szczególnych warunkach od 1 stycznia do 30 września 2011 r.

Natomiast drugiemu pracownikowi, który w 2011 r. pracę w szczególnych warunkach wykonywał od 1 października do 31 grudnia, „trzynastka” za 2011 r. zostanie wypłacona w wysokości 4500 zł. Wysokość podstawy wymiaru składki na FEP, w związku z wypłatą tej „trzynastki”, powinna zostać ustalona w następujący sposób:

(4500 zł : 365 dni) x 92 = 1134,25 zł,

gdzie 92 to liczba dni pracy w szczególnych warunkach od 1 października do 31 grudnia 2011 r.

Podstawa prawna:

  • art. 35 ust. 1–2, art. 36 ust. 2, art. 57 pkt 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK