| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy rodzic nie otrzyma z ZUS dofinansowania do składek niani

Kiedy rodzic nie otrzyma z ZUS dofinansowania do składek niani

Małżeństwo – ojciec pracujący na umowę o pracę oraz matka zatrudniona na umowę o dzieło, która jest jednocześnie uczestnikiem dziennych studiów doktoranckich – zatrudnia nianię do opieki nad swoim dzieckiem. Czy w takiej sytuacji ZUS będzie dopłacał do składek za nianię?

Rodzic będący wykonawcą dzieła nie spełnia zatem jednej z przesłanek warunkujących prawo do finansowania składek za nianię przez ZUS. Bez znaczenia pozostaje również fakt, że jednocześnie rodzic ten jest uczestnikiem dziennych studiów doktoranckich. Nawet jeżeli drugi z rodziców spełnia wszystkie warunki określone w art. 53 ust. 3 ustawy żłobkowej, a rodzice zawrą z nianią umowę o świadczenie usług w celu opieki nad dzieckiem, to umowa ta nie będzie mogła być traktowana jak umowa uaktywniająca w rozumieniu ustawy żłobkowej (nawet jeżeli zostanie w ten sposób nazwana).

WAŻNE!

Jeżeli tylko jedno z rodziców spełnia ustawowe warunki opłacania składek przez ZUS, finansowanie ubezpieczeń niani z budżetu państwa nie jest możliwe.

Składki za osobę wykonującą opiekę nad dzieckiem na podstawie takiej umowy nie będą finansowane z budżetu, lecz na ogólnych zasadach dotyczących zleceniobiorców – przez płatnika składek (rodzica) oraz ubezpieczonego (opiekunkę-zleceniobiorcę).

PRZYKŁAD

Ojciec samotnie wychowujący 1,5-roczne dziecko 15 grudnia 2011 r. zatrudnił opiekunkę do dziecka na podstawie nienazwanej umowy o świadczenie usług, której przedmiotem jest opieka nad dzieckiem. Wynagrodzenie miesięczne za wykonanie zlecenia ustalono kwotowo, w wysokości 1300 zł miesięcznie. Ojciec dziecka wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło. Umowa zawarta z opiekunką ma charakter umowy zlecenia. Opiekunka nie wnioskowała o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Rodzic musi zgłosić ją do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych i wypadkowego) oraz ubezpieczenia zdrowotnego, z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 04 11 xx. Termin 7 dni na złożenie dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA upływa z końcem 22 grudnia. Od przychodu uzyskanego przez opiekunkę składki współfinansuje rodzic i opiekunka:

  • na ubezpieczenie emerytalne – w równych częściach po 9,76% od podstawy wymiaru składek (kwoty uzyskanego przychodu brutto),
  • na ubezpieczenia rentowe – 1,5% podstawy wymiaru składek finansuje opiekunka, a 4,5% rodzic,
  • na ubezpieczenie wypadkowe – składkę w wysokości 1,67% podstawy finansuje w całości rodzic,
  • na ubezpieczenie zdrowotne (9% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne) finansuje w całości opiekunka.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców oraz niań – przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jeżeli w umowie tej określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo (lub w kwotowej stawce godzinowej, lub akordowej albo prowizyjnie) – art. 18 ust. 3 ustawy systemowej.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców oraz niań – podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe (oraz chorobowe – jeżeli zleceniobiorca wnioskuje o to ubezpieczenie) finansowane przez ubezpieczonego (art. 81 ust. 1 i 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Podstawa prawna:

  • art. 51 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 2d, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »