| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak oszczędzić na składkach wypłacając ryczałt za użytkowanie prywatnego samochodu

Jak oszczędzić na składkach wypłacając ryczałt za użytkowanie prywatnego samochodu

Niektórym z zatrudnionych przez nas pracowników wypłacamy ryczałty z tytułu używania w pracy ich własnych samochodów, którymi poruszają się po terenie Warszawy. Czy kwota tego ekwiwalentu jest zwolniona ze składek ZUS, jeśli od 7 do 15 listopada pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, a wypłaty dokonaliśmy w pełnej wysokości za cały miesiąc?

Na wysokość ryczałtu nie ma wpływu liczba faktycznie przejechanych przez pracownika w danym miesiącu kilometrów. Pracodawca ustala stałą kwotę ryczałtu pieniężnego za wykonywane jazdy lokalne, a pracownik może przejechać mniej lub więcej kilometrów, niż to uzgodnił w umowie z pracodawcą – i tak z tego tytułu otrzyma stałą kwotę. Wypłata ryczałtu następuje po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego prywatnego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać liczbę dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także liczbę dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

„Kilometrówka” polega na rozliczeniu jazd lokalnych nie na podstawie stałego miesięcznego ryczałtu pieniężnego, tylko liczby faktycznie przejechanych przez pracownika kilometrów. W tej sytuacji pracownik będzie zobowiązany do przedstawienia pracodawcy szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. „Kilometrówka” jest ustalana jako iloczyn stawki za 1 km przebiegu pojazdu (ustalanej w zależności od pojemności skokowej silnika pojazdu) i liczby przejechanych i odpowiednio udokumentowanych przez pracownika kilometrów przebiegu pojazdu w danym miesiącu. Stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu nie może być wyższa niż:

  • 0,5214 zł – dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,
  • 0,8358 zł – dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3,
  • 0,2302 zł – dla motocykla,
  • 0,1382 zł – dla motoroweru.

Zarówno ryczałt, jak i „kilometrówka” są zwolnione ze składek, jeśli zostaną ustalone w wysokości nieprzekraczającej stawek określonych w rozporządzeniu w sprawie zwrotu kosztów.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w Radomiu używa do celów służbowych w jazdach po mieście prywatnego auta o pojemności silnika 1400 cm3. Zwrot kosztów używania pojazdu jest mu wypłacany w formie miesięcznego ryczałtu. Kwota miesięcznego ryczałtu została ustalona na poziomie 300 zł. Maksymalna kwota, jaka może być wyłączona z podstawy wymiaru składek z tego tytułu, to 250,74 zł (300 km – limit kilometrów dla miasta poniżej 100 tys. mieszkańców x 0,8358 – stawka za 1 km przebiegu pojazdu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3). Do podstawy wymiaru składek należy doliczyć 49,26 zł (300,00 zł – 250,74 zł = 49,26 zł).

Państwa pracownikowi przysługuje miesięczny ryczałt z tytułu zwrotu kosztów użytkowania pojazdu do celów służbowych. W listopadzie, kiedy przez część miesiąca pracownik był nieobecny w pracy i nie korzystał z pojazdu do celów służbowych, przysługujący mu ryczałt należy pomniejszyć, ponieważ tylko jego pomniejszona kwota może zostać zwolniona ze składek. Ryczałt pomniejsza się za dni robocze, w których pracownik:

  • przebywa na zwolnieniu lekarskim,
  • korzysta z urlopu wypoczynkowego,
  • odbył podróż służbową trwającą co najmniej 8 godzin,
  • był nieobecny w pracy z innego powodu (zarówno nieobecność usprawiedliwiona, jak i nieusprawiedliwiona).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK