| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak oszczędzić na składkach wypłacając ryczałt za użytkowanie prywatnego samochodu

Jak oszczędzić na składkach wypłacając ryczałt za użytkowanie prywatnego samochodu

Niektórym z zatrudnionych przez nas pracowników wypłacamy ryczałty z tytułu używania w pracy ich własnych samochodów, którymi poruszają się po terenie Warszawy. Czy kwota tego ekwiwalentu jest zwolniona ze składek ZUS, jeśli od 7 do 15 listopada pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, a wypłaty dokonaliśmy w pełnej wysokości za cały miesiąc?

Na wysokość ryczałtu nie ma wpływu liczba faktycznie przejechanych przez pracownika w danym miesiącu kilometrów. Pracodawca ustala stałą kwotę ryczałtu pieniężnego za wykonywane jazdy lokalne, a pracownik może przejechać mniej lub więcej kilometrów, niż to uzgodnił w umowie z pracodawcą – i tak z tego tytułu otrzyma stałą kwotę. Wypłata ryczałtu następuje po złożeniu przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego prywatnego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać liczbę dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także liczbę dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

„Kilometrówka” polega na rozliczeniu jazd lokalnych nie na podstawie stałego miesięcznego ryczałtu pieniężnego, tylko liczby faktycznie przejechanych przez pracownika kilometrów. W tej sytuacji pracownik będzie zobowiązany do przedstawienia pracodawcy szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. „Kilometrówka” jest ustalana jako iloczyn stawki za 1 km przebiegu pojazdu (ustalanej w zależności od pojemności skokowej silnika pojazdu) i liczby przejechanych i odpowiednio udokumentowanych przez pracownika kilometrów przebiegu pojazdu w danym miesiącu. Stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu nie może być wyższa niż:

  • 0,5214 zł – dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,
  • 0,8358 zł – dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3,
  • 0,2302 zł – dla motocykla,
  • 0,1382 zł – dla motoroweru.

Zarówno ryczałt, jak i „kilometrówka” są zwolnione ze składek, jeśli zostaną ustalone w wysokości nieprzekraczającej stawek określonych w rozporządzeniu w sprawie zwrotu kosztów.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w Radomiu używa do celów służbowych w jazdach po mieście prywatnego auta o pojemności silnika 1400 cm3. Zwrot kosztów używania pojazdu jest mu wypłacany w formie miesięcznego ryczałtu. Kwota miesięcznego ryczałtu została ustalona na poziomie 300 zł. Maksymalna kwota, jaka może być wyłączona z podstawy wymiaru składek z tego tytułu, to 250,74 zł (300 km – limit kilometrów dla miasta poniżej 100 tys. mieszkańców x 0,8358 – stawka za 1 km przebiegu pojazdu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3). Do podstawy wymiaru składek należy doliczyć 49,26 zł (300,00 zł – 250,74 zł = 49,26 zł).

Państwa pracownikowi przysługuje miesięczny ryczałt z tytułu zwrotu kosztów użytkowania pojazdu do celów służbowych. W listopadzie, kiedy przez część miesiąca pracownik był nieobecny w pracy i nie korzystał z pojazdu do celów służbowych, przysługujący mu ryczałt należy pomniejszyć, ponieważ tylko jego pomniejszona kwota może zostać zwolniona ze składek. Ryczałt pomniejsza się za dni robocze, w których pracownik:

  • przebywa na zwolnieniu lekarskim,
  • korzysta z urlopu wypoczynkowego,
  • odbył podróż służbową trwającą co najmniej 8 godzin,
  • był nieobecny w pracy z innego powodu (zarówno nieobecność usprawiedliwiona, jak i nieusprawiedliwiona).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »