| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jakie składki należy opłacić od umowy zlecenia wykonywanej w czasie urlopu bezpłatnego

Jakie składki należy opłacić od umowy zlecenia wykonywanej w czasie urlopu bezpłatnego

Nasza firma zatrudniła na podstawie umowy zlecenia kierownika budowy na okres od 1 grudnia 2011 r. do 15 lutego 2012 r. Osoba ta jest jednocześnie pracownikiem innej firmy, jednak – jak wynika ze złożonego przez nią oświadczenia – w okresie od 15 listopada 2011 r. do 15 stycznia 2012 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Czy z tytułu wykonywania umowy zlecenia będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, czy tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu?

PRZYKŁAD

Firma zawarła z Joachimem K. umowę zlecenia na okres od 10 października 2011 r. do 30 stycznia 2012 r. Joachim K. poinformował zleceniodawcę, że jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. z miesięcznym wynagrodzeniem wyższym od kwoty minimalnego wynagrodzenia z pracę. Wobec tego z tytułu umowy zlecenia został zgłoszony tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA (nie wnioskował o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym). Od 14 grudnia 2011 r. do 30 stycznia 2012 r. Joachim K. przebywa na urlopie bezpłatnym. Tym samym od 14 grudnia 2011 r. z tytułu umowy zlecenia będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ nie występuje już zbieg tytułów do ubezpieczeń (stosunek pracy został zawieszony). W tej sytuacji zleceniodawca powinien go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego od 14 grudnia 2011 r. z kodem przyczyny wyrejestrowania 600 („inna przyczyna wyrejestrowania”) i zgłosić do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego (oraz ewentualnie do dobrowolnego chorobowego – na wniosek zleceniobiorcy), a także do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszenia należy dokonać na druku ZUS ZUA.

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia określono w umowie kwotowo, w stawce miesięcznej. Zgodnie z umową, wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc następuje do ostatniego dnia roboczego danego miesiąca. Po wypłacie należnego wynagrodzenia (30 grudnia 2011 r.) zleceniodawca Joachima K. powinien w terminie do 16 stycznia 2012 r. przesłać do ZUS imienny raport miesięczny ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx, w którym wykaże i rozliczy należne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Aby dokonać rozliczenia zleceniodawca musi przyporządkować uzyskany przez ubezpieczonego w grudniu przychód odpowiednim częściom miesiąca. Przychód za okres od 1 do 13 grudnia 2011 r. stanowi wyłącznie podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż w tym okresie zleceniobiorca podlegał tylko temu ubezpieczeniu. Natomiast od przychodu należnego za okres od 14 do 31 grudnia 2011 r. należy naliczyć wszystkie składki – na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe (a także dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeżeli zleceniobiorca do niego przystąpił) oraz na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

W opisanej przez Państwa sytuacji kierownik budowy w okresie urlopu bezpłatnego będzie z tytułu umowy zlecenia podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (oraz – fakultatywnie – do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) ubezpieczony ten powinien być zgłoszony w okresie od 1 grudnia 2011 r. do 15 stycznia 2012 r. Zgłoszenia na formularzu ZUS ZUA z kodem 04 11 xx należało dokonać do 8 grudnia 2011 r. Natomiast od 16 stycznia 2012 r. do 15 lutego 2012 r. osoba ta z umowy zlecenia będzie podlegała wyłącznie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu (na urlopie bezpłatnym przebywa do 15 stycznia 2012 r.). Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ponownie będzie za nią opłacał pracodawca ze stosunku pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK