| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak długo trzeba czekać na zwrot nienależnie opłaconych składek

Jak długo trzeba czekać na zwrot nienależnie opłaconych składek

Zatrudniamy pracownika, który we wrześniu br. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Przez niedopatrzenie kadrowej składki były za niego opłacane aż do tej pory. Kiedy zorientowaliśmy się w sytuacji, od razu wystąpiliśmy do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty za tego pracownika. Kiedy możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy przez ZUS?

Po wpłynięciu Państwa wniosku o zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS wszczyna postępowanie wyjaśniające. Szczegółowej analizie zostanie poddana dokumentacja rozliczeniowa złożona za ubezpieczonego, który przekroczył roczną podstawę wymiaru składek. Analizowane będą raporty i deklaracje, a także dokonywane na ich podstawie wpłaty i to nie tylko przez Państwa firmę, ale również przez innych płatników – jeżeli ubezpieczony, którego dotyczy przekroczenie, posiada jeszcze inne tytuły do ubezpieczeń. W wyniku tej analizy zostanie ustalona kwota składek, które zostały opłacone nienależnie. Nienależnie opłacone składki powinny zostać zwrócone w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku płatnika o zwrot nadpłaty (art. 24 ust. 6d ustawy systemowej). ZUS jednak stoi na stanowisku, że w przypadku przekroczenia górnego pułapu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe 30-dniowy termin na zwrot nadpłaty należy liczyć dopiero od dnia otrzymania przez ZUS korekty dokumentacji rozliczeniowej – imiennego raportu korygującego za ubezpieczonego oraz deklaracji rozliczeniowej korygującej (taka wykładnia przepisów została opublikowana na oficjalnej stronie organu www.zus.pl). ZUS powołuje się tu na przepis art. 41 ust. 6 i 7a oraz art. 47 ust. 3 ustawy systemowej. Zgodnie z nim, płatnik składek, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym, jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni imienny raport miesięczny korygujący, a wraz z nim deklarację rozliczeniową korygującą, w formie nowych dokumentów zawierających wszystkie prawidłowe informacje. Zatem najpierw otrzymają Państwo wezwanie do złożenia korekt. Dopiero po ich przesłaniu do ZUS na koncie płatnika zostanie uwidoczniona nadpłata składek (kwoty wpłat będą wyższe niż kwoty należnych składek, zadeklarowane w dokumentacji po korekcie). W Państwa interesie leży zatem zastosowanie się do wykładni prezentowanej przez ZUS i jak najszybsze złożenie prawidłowych dokumentów rozliczeniowych, uwzględniających przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. W ciągu 30 dni od ich złożenia zwrot nadpłaty powinien pojawić się na koncie Państwa firmy.

WAŻNE!

Jeżeli płatnik nie złoży dokumentacji korygującej, ZUS odmówi zwrotu nadpłaty aż do momentu, kiedy korekty wpłyną do ZUS.

Granicą czasową roszczeń o zwrot nienależnie opłaconych składek jest ich przedawnienie. Bieg terminu przedawnienia liczy się od dnia:

  • otrzymania zawiadomienia o nadpłacie z ZUS lub
  • opłacenia składek – w przypadku braku takiego zawiadomienia.

Termin przedawnienia wynosi obecnie 10 lat. Od 1 stycznia 2012 r., na mocy tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, został on skrócony do 5 lat.

Podstawa prawna:

  • art. 19, art. 24, art. 41 ust. 6 i ust. 7a, art. 47 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 11 i art. 27 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz. 1378).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK