| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie

Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie

Pracownicy naszej firmy są objęci ubezpieczeniem grupowym. Składki na to ubezpieczenie finansuje firma jako pracodawca. Jedna z naszych pracownic od 12 września br. przebywała na zasiłku chorobowym. 20 września urodziła dziecko i przeszła na urlop i zasiłek macierzyński. Podczas choroby i pobierania zasiłków jest za nią opłacana składka grupowego ubezpieczenia na życie wynosząca 65 zł miesięcznie. Jak prawidłowo rozliczyć tę składkę w dokumentacji ZUS za okres choroby i urlopu macierzyńskiego? Jak postąpić, gdy po urlopie macierzyńskim pracownica złoży wniosek o urlop wychowawczy i również w tym okresie będzie objęta ubezpieczeniem grupowym, a pracodawca będzie kontynuował opłacanie za nią składki?

Składka na ubezpieczenie grupowe opłacana w czasie pobierania zasiłku chorobowego (a także wynagrodzenia chorobowego) jest wyłączona z podstawy oskładkowania, gdy jednocześnie spełnione są następujące warunki:

  • kwota składki stanowi przychód ze stosunku pracy,
  • składka jest składnikiem wynagrodzenia należnym za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • prawo do opłacenia składki przez pracodawcę za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku wynika wprost z wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu.

Natomiast w okresie pobierania przez pracownicę zasiłku macierzyńskiego oraz przebywania na urlopie wychowawczym kwota składki ubezpieczenia na życie opłacanej przez pracodawcę w ogóle nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Z kolei przychodami, pod względem podatkowym, są nie tylko wszelkie wypłaty pieniężne, ale także wartość świadczeń w naturze, innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń ponoszonych za pracownika. Składka finansowana przez pracodawcę z tytułu objęcia pracowników grupowym ubezpieczeniem na życie stanowi przychód ze stosunku pracy, jeżeli stroną upoważnioną do odbioru świadczeń odszkodowawczych jest pracownik (lub np. członek jego rodziny), a nie pracodawca. Tym samym kwota tej składki wchodzi do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika, za którego została opłacona.

Sytuacja ulegnie jednak zmianie, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby i otrzymuje z tego tytułu świadczenia chorobowe (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy). Jeżeli pracodawca również w tym okresie finansuje mu składkę ubezpieczenia na życie, wówczas, pod pewnymi warunkami, taki składnik wynagrodzenia może zostać wyłączony z podstawy oskładkowania. Listę przychodów wyłączonych z podstawy wymiaru składek zawiera rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej rozporządzenie składkowe). Wśród przychodów zwolnionych z oskładkowania są m.in. składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłków chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego – w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku (§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK