| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie

Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie

Pracownicy naszej firmy są objęci ubezpieczeniem grupowym. Składki na to ubezpieczenie finansuje firma jako pracodawca. Jedna z naszych pracownic od 12 września br. przebywała na zasiłku chorobowym. 20 września urodziła dziecko i przeszła na urlop i zasiłek macierzyński. Podczas choroby i pobierania zasiłków jest za nią opłacana składka grupowego ubezpieczenia na życie wynosząca 65 zł miesięcznie. Jak prawidłowo rozliczyć tę składkę w dokumentacji ZUS za okres choroby i urlopu macierzyńskiego? Jak postąpić, gdy po urlopie macierzyńskim pracownica złoży wniosek o urlop wychowawczy i również w tym okresie będzie objęta ubezpieczeniem grupowym, a pracodawca będzie kontynuował opłacanie za nią składki?

Ze składek są zatem zwolnione przychody:

  • będące składnikami wynagrodzenia,
  • wypłacane (opłacane) za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłków z ubezpieczenia społecznego,
  • należne za okres pobierania świadczeń na podstawie wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu, funkcjonujących u danego pracodawcy.

Aby płatnik mógł wyłączyć z podstawy oskładkowania kwotę składki ubezpieczenia na życie, muszą być spełnione łącznie wszystkie 3 warunki. Jeżeli np. opłacenie składki za okres choroby pracownika faktycznie ma miejsce, ale stosowny zapis nie znalazł się w wewnątrzzakładowych regulacjach płacowych (układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania, innych przepisach o wynagradzaniu), wówczas wyłączenie nie będzie miało zastosowania.

Zagrożenie (–)

Jeżeli pracodawca nie przyzna prawa do składki ubezpieczeniowej za okres choroby pracownika na podstawie wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu, nie wolno kwoty tego składnika wyłączyć z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, nawet jeżeli opłacanie składki faktycznie ma miejsce.

Jeżeli składka grupowa jest opłacana za okres, kiedy pracownik jest niezdolny do pracy i otrzymuje wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy i takie postępowanie wynika wprost z wewnątrzzakładowych przepisów o wynagradzaniu, kwota składki ubezpieczeniowej na życie nie stanowi podstawy naliczania składek na ZUS w tej części, która przypada na okres pobierania świadczenia chorobowego.

W przypadku gdy pracownik w danym miesiącu chorował i wykonywał pracę, ze składek zwolniona jest tylko część tego składnika – przysługująca za okres orzeczonej niezdolności do pracy. Natomiast pozostała część stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Kwotę danego składnika wynagrodzenia należy zatem proporcjonalnie podzielić na część podlegającą oskładkowaniu oraz na część z niego wyłączoną. W tym celu pełną kwotę dzieli się przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca, a następnie mnoży przez liczbę dni pobierania świadczenia chorobowego. Tak obliczoną kwotę odejmuje się od przysługującego składnika. Otrzymany wynik podlega oskładkowaniu.

WAŻNE!

Wyłączeniu z oskładkowania podlega proporcjonalnie obliczona część składki ubezpieczeniowej na życie należnej za okres pobierania świadczeń chorobowych.

Składka na grupowe ubezpieczenie na życie opłacana w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego i w czasie przebywania na urlopie wychowawczym nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zarówno pobieranie zasiłku macierzyńskiego, jak i przebywanie na urlopie wychowawczym stanowi odrębny tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych dla osoby:

  • pobierającej zasiłek macierzyński – stanowi kwota tego zasiłku,
  • przebywającej na urlopie wychowawczym – stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2011 r. 1386 zł).

Jedynym wyjątkiem są tu przychody ze stosunku pracy uzyskane i rozliczone w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym należne za wcześniejszy okres (tj. za okres przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego).

Jeśli więc pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym/pobierająca zasiłek macierzyński otrzymuje w tym czasie świadczenie w postaci ponoszonej za nią składki grupowej na życie, to nie stanowi ono podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wartość składki grupowej nie wpływa również w żaden sposób na wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym czy pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Z pytania wynika, że pracownica pobierała zasiłek chorobowy od 12 do 19 września br., a 20 września urodziła dziecko i od dnia porodu przysługuje jej zasiłek macierzyński. Za ten miesiąc została za nią opłacona pełna składka grupowa w wysokości 65 zł. Przy założeniu, że wcześniej pracownica chodziła do pracy, część kwoty składki na ubezpieczenie na życie, wliczaną do podstawy wymiaru składek ZUS, należy obliczyć w następujący sposób:

● 65 zł : 30 dni września = 2,17 zł,

● 2,17 zł x 8 dni pobierania zasiłku chorobowego (od 12 do 19 września) = 17,36 zł,

● 2,17 zł x 11 dni pobierania zasiłku macierzyńskiego = 23,87 zł,

● 65 zł – (17,36 zł + 23,87 zł) = 23,77 zł – część składki na ubezpieczenie grupowe stanowiącej podstawę wymiaru składek za wrzesień.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 1, § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK