| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy koszty zakwaterowania są zwolnione ze składek na ubezpieczenia

Czy koszty zakwaterowania są zwolnione ze składek na ubezpieczenia

Moja firma zatrudnia 120 pracowników. Ponadto zatrudniamy jeszcze kilkunastu zleceniobiorców, z których większość zgłaszamy do ZUS. Zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców wysyłamy do miejsc pracy określonych w umowach o pracę, znajdujących się poza ich miejscami zamieszkania. Zapewniamy im zakwaterowanie w hotelach pracowniczych. Koszty na ten cel nie będą przekraczać miesięcznie 500 zł na osobę, co oznacza, że będą one zwolnione z podatku. Czy kwoty te są również zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

W przypadku gdy u zleceniodawcy funkcjonują przepisy o wynagradzaniu zleceniobiorców i wskazano w nich kwotę ekwiwalentu za zakwaterowanie – do podstawy oskładkowania wlicza się kwotę ekwiwalentu. Jeśli brakuje takich przepisów lub nie wskazano w nich wysokości ekwiwalentu, do podstawy oskładkowania wlicza się kwoty wskazane w przepisach rozporządzenia.

PRZYKŁAD

Firma wysyła zleceniobiorców do pracy w różnych częściach kraju. Zapewnia im zakwaterowanie, wynajmując od spółdzielni mieszkania w spółdzielczych lokalach mieszkalnych. Koszty zakwaterowania nie przekraczają miesięcznie 500 zł, zatem są zwolnione z podatku dochodowego. W firmie nie funkcjonują żadne przepisy o wynagradzaniu zleceniobiorców. Do podstawy wymiaru składek zleceniobiorców korzystających z zakwaterowania w mieszkaniach spółdzielczych należy wliczyć wartość takiego świadczenia w naturze w wysokości czynszu obowiązującego dla danego lokalu w spółdzielni mieszkaniowej, która wynajmuje lokal.

PRZYKŁAD

Zleceniodawca wynajmuje mieszkanie o powierzchni 38 m2 w Słupsku w budynku należącym do osoby prywatnej. Mieszkanie to udostępnia zleceniobiorcy w okresie wykonywania zlecenia (u zleceniodawcy nie funkcjonują przepisy o wynagradzaniu, na mocy których świadczenie to jest należne zleceniobiorcom). Koszty wynajmu mieszkania wynoszą 1100 zł. Do podstawy wymiaru składek zleceniobiorcy nie wchodzi kwota czynszu najmu (1100 zł), lecz kwota równa wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy. Obecnie stawką czynszu dla mieszkań komunalnych w Słupsku jest kwota 5,20 zł za 1 m2. Do podstawy wymiaru składek zleceniobiorcy zakwaterowanego w mieszkaniu powinna zatem zostać wliczona kwota 197,60 zł (5,20 zł x 38 m2).

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 11 ust. 2a pkt 3, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »