| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy koszty zakwaterowania są zwolnione ze składek na ubezpieczenia

Czy koszty zakwaterowania są zwolnione ze składek na ubezpieczenia

Moja firma zatrudnia 120 pracowników. Ponadto zatrudniamy jeszcze kilkunastu zleceniobiorców, z których większość zgłaszamy do ZUS. Zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców wysyłamy do miejsc pracy określonych w umowach o pracę, znajdujących się poza ich miejscami zamieszkania. Zapewniamy im zakwaterowanie w hotelach pracowniczych. Koszty na ten cel nie będą przekraczać miesięcznie 500 zł na osobę, co oznacza, że będą one zwolnione z podatku. Czy kwoty te są również zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Aby prawidłowo oskładkować świadczenie w naturze, należy ustalić jego wartość pieniężną. Jeżeli przedmiotem świadczenia w naturze jest udostępnienie pracownikowi lokalu mieszkalnego, wówczas jego wartość pieniężną stanowi kwota ekwiwalentu pieniężnego za to świadczenie, określona w przepisach o wynagradzaniu (§ 3 pkt 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Dopiero w sytuacji, gdy w zakładzie pracy takie przepisy nie funkcjonują lub nie wskazano w nich wysokości ekwiwalentu, pracodawca powinien sam ustalić wartość świadczenia, stosując szczegółowe zasady wskazane w rozporządzeniu:

  • dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego – w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,
  • dla lokali komunalnych – w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę,
  • dla lokali własnościowych (oprócz wyżej wymienionych) oraz dla domów stanowiących własność prywatną – w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy,
  • dla lokali w hotelach – w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel.

WAŻNE!

Pracodawca, który w regulaminie wynagradzania lub w innych przepisach o wynagradzaniu określił wysokość ekwiwalentu pieniężnego za świadczenia w naturze, uwzględnia w podstawie oskładkowania kwotę ekwiwalentu.

PRZYKŁAD

STRONG spółka jawna zapewnia zakwaterowanie pracownikom zatrudnianym poza miejscem zamieszkania. W regulaminie wynagradzania obowiązującym w tym zakładzie pracy jako wartość ekwiwalentu pieniężnego za ten rodzaj świadczenia rzeczowego wskazano kwotę 600 zł. Do podstawy wymiaru składek osób, które korzystają z tego świadczenia na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także na Fundusz Pracy i FGŚP, należy doliczyć kwotę ekwiwalentu za zakwaterowanie. W podstawie wymiaru będzie uwzględniona wartość tego świadczenia w wysokości 600 zł, z uwagi na wykazanie w regulaminie wynagradzania takiej kwoty jako wartości ekwiwalentu. Musi być ona doliczana do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, którzy korzystają z bezpłatnego zakwaterowania zapewnianego przez pracodawcę.

PRZYKŁAD

WEAK spółka komandytowa zapewnia zakwaterowanie w hotelu pracowniczym osobom wykonującym pracę poza miejscem zamieszkania. W regulaminie wynagradzania obowiązującym u tego pracodawcy nie wskazano wartości ekwiwalentu pieniężnego za tego rodzaju świadczenie. Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (a także na Fundusz Pracy i FGŚP) osób, które korzystają z zakwaterowania, należy doliczyć kwotę kosztów zakwaterowania wskazaną w wystawianych przez hotel rachunkach.

Zakwaterowanie zleceniobiorców

Składki na ubezpieczenia społeczne za osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia oblicza się od podstawy, do której wlicza się każdy składnik przychodu uzyskiwanego z tytułu wykonywania umowy. Wyjątek stanowią:

  • zasiłki z ubezpieczeń społecznych (jeżeli zleceniobiorca ma do nich prawo pod ustawowymi warunkami),
  • kwoty wymienione w rozporządzeniu w sprawie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W stosunku do przychodów uzyskiwanych przez zleceniobiorców po 31 lipca 2010 r. odpowiednio stosuje się przepisy rozporządzenia w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dotyczy to zarówno zwolnień ze składek (§ 2 rozporządzenia w sprawie podstawy wymiaru składek...), jak i zasad uwzględniania w podstawie składek świadczeń w naturze. Oznacza to, że ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w stosunku do kosztów zakwaterowania zleceniobiorcy odbywa się na analogicznych zasadach, jak wobec pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK