| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy można wycofać się z OFE po odmowie przyznania wcześniejszej emerytury

Czy można wycofać się z OFE po odmowie przyznania wcześniejszej emerytury

Rozwiązaliśmy stosunek pracy z pracownicą, która zdecydowała się przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach (na podstawie art. 184 w zw. z art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Niedawno otrzymała z ZUS odmowę przyznania tego świadczenia. W uzasadnieniu odmowy ZUS wskazał, że przystąpiła ona do OFE i nie złożyła wniosku o przekazanie środków na dochody budżetu państwa. Co w chwili obecnej nasza była pracownica powinna zrobić, aby przyznano jej emeryturę?

W ciągu 30 dni od otrzymania decyzji ubezpieczona powinna dostarczyć do ZUS odwołanie wraz z wnioskiem o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa. W takiej sytuacji ZUS przyzna emeryturę.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą uzyskać wcześniejszą emeryturę na zasadach przewidzianych dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., jeśli wszystkie wymagane warunki, w tym również warunek obniżonego wieku emerytalnego, spełniły do 31 grudnia 2008 r. Od tej zasady przewidziany jest wyjątek dotyczący osób posiadających odpowiedni okres pracy (na ogół 15 lat) w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy kolejowej lub pracy górniczej. Osoby te mają możliwość uzyskania z tego tytułu wcześniejszej emerytury (na podstawie art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS; DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), nawet jeśli obniżony wiek emerytalny przewidziany dla danego rodzaju pracy ukończyły po 31 grudnia 2008 r.

Aby nabyć prawo do tego świadczenia, muszą jednak spełnić pewne dodatkowe warunki, tj.:

  • na dzień 1 stycznia 1999 r. posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn, w tym wymagany okres ww. pracy „szczególnej”,
  • rozwiązać stosunek pracy (jeżeli są pracownikami),
  • nie przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa.

Osoby ubiegające się o emeryturę, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego zamiar wycofania się z OFE i przekazania zgromadzonych tam środków do budżetu państwa deklarują we wniosku o emeryturę (cz. II pkt 3 formularza ZUS Rp-1E). Jeśli nie składają tego wniosku na urzędowym formularzu, powinny takie żądanie wyraźnie sformułować w składanym wniosku o emeryturę lub przedłożyć odrębny wniosek w tym zakresie.

Jeśli ubezpieczona nie spełniła wspomnianego wymogu formalnego, ZUS słusznie odmówił przyznania emerytury. W tej sytuacji wiele zależy od tego, czy decyzja odmowna w sprawie emerytury już się uprawomocniła.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK