Należy przypomnieć, że decyzja emerytalna ulega uprawomocnieniu po upływie terminu na wniesienie odwołania od tej decyzji. Odwołanie można zaś wnieść do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia odpisu decyzji za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję. Powinno ono zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji (najlepiej podać jej numer nadany przez ZUS), sformułowanie zarzutów i wniosków, ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego bądź pełnomocnika (art. 4779–47713 k.p.c.).
Po złożeniu odwołania ZUS ma 30 dni na ponowne przeanalizowanie sprawy i ewentualną zmianę lub uchylenie zaskarżonej decyzji. W przypadku nieuwzględnienia odwołania (choćby w części) urząd ten musi, również w terminie 30 dni, przekazać sprawę do sądu wraz z uzasadnieniem. Natomiast w razie uwzględnienia odwołania w całości ZUS nie nadaje mu dalszego biegu, uchylając poprzednią decyzją i wydając nową (art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama
reklama
Jeśli więc termin do złożenia odwołania od decyzji emerytalnej jeszcze nie upłynął, ubezpieczona powinna złożyć to odwołanie, przedkładając jednocześnie wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa. W takiej sytuacji ZUS dokona zmiany pierwotnej decyzji i przyzna emeryturę. Jeśli natomiast decyzja emerytalna jest już prawomocna, ubezpieczona powinna ponownie wystąpić z wnioskiem o emeryturę zaznaczając w cz. II pkt 3 wniosku żądanie przekazania środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.