| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy można wycofać się z OFE po odmowie przyznania wcześniejszej emerytury

Czy można wycofać się z OFE po odmowie przyznania wcześniejszej emerytury

Rozwiązaliśmy stosunek pracy z pracownicą, która zdecydowała się przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach (na podstawie art. 184 w zw. z art. 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Niedawno otrzymała z ZUS odmowę przyznania tego świadczenia. W uzasadnieniu odmowy ZUS wskazał, że przystąpiła ona do OFE i nie złożyła wniosku o przekazanie środków na dochody budżetu państwa. Co w chwili obecnej nasza była pracownica powinna zrobić, aby przyznano jej emeryturę?

Należy przypomnieć, że decyzja emerytalna ulega uprawomocnieniu po upływie terminu na wniesienie odwołania od tej decyzji. Odwołanie można zaś wnieść do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia odpisu decyzji za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję. Powinno ono zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji (najlepiej podać jej numer nadany przez ZUS), sformułowanie zarzutów i wniosków, ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego lub jego przedstawiciela ustawowego bądź pełnomocnika (art. 4779–47713 k.p.c.).

Po złożeniu odwołania ZUS ma 30 dni na ponowne przeanalizowanie sprawy i ewentualną zmianę lub uchylenie zaskarżonej decyzji. W przypadku nieuwzględnienia odwołania (choćby w części) urząd ten musi, również w terminie 30 dni, przekazać sprawę do sądu wraz z uzasadnieniem. Natomiast w razie uwzględnienia odwołania w całości ZUS nie nadaje mu dalszego biegu, uchylając poprzednią decyzją i wydając nową (art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Jeśli więc termin do złożenia odwołania od decyzji emerytalnej jeszcze nie upłynął, ubezpieczona powinna złożyć to odwołanie, przedkładając jednocześnie wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa. W takiej sytuacji ZUS dokona zmiany pierwotnej decyzji i przyzna emeryturę. Jeśli natomiast decyzja emerytalna jest już prawomocna, ubezpieczona powinna ponownie wystąpić z wnioskiem o emeryturę zaznaczając w cz. II pkt 3 wniosku żądanie przekazania środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK