| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy były pracownik może skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania

Czy były pracownik może skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania

Wykupiłem firmę od swojego pracodawcy, u którego byłem zatrudniony przez ostatnie 9 lat. Jest to moja pierwsza działalność. Czy przysługuje mi niższa stawka składek na ZUS przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności?

Jeżeli wykupił Pan wszystkie udziały w spółce z o.o. i tym samym został jej jedynym wspólnikiem, wówczas nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnych zasad oskładkowania i będzie Pan musiał opłacać składki do ZUS na zasadach ogólnych, od podstawy nie niższej niż 60% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast poprzedni właściciel firmy prowadził ją na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a Pan będzie kontynuował działalność gospodarczą również jako przedsiębiorca, będzie Pan mógł skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że wcześniej był Pan zatrudniony przez poprzedniego właściciela.

UZASADNIENIE

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, a ubezpieczenie chorobowe ma dla nich charakter dobrowolny.

Podstawa wymiaru składek zwykła i preferencyjna

Minimalna podstawa wymiaru składek dla osoby prowadzącej działalność pozarolniczą wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty rocznego ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej). W 2011 r. podstawa ta wynosi 2015,40 zł. Oprócz tego, osoba prowadząca działalność musi opłacać składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (9% od podstawy 2704,31 zł; kwota składki to 243,39 zł), a także – pod ustawowymi warunkami – składkę na Fundusz Pracy (2,45% od podstawy 2015,40 zł; kwota składki – 49,38 zł).

W celu ułatwienia startu na rynku początkującym przedsiębiorcom, ustawodawca wprowadził przepisy, które dają możliwość zmniejszenia obciążeń ubezpieczeniowych przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku tzw. warunków preferencyjnych, określonych w art. 18a ustawy systemowej, minimalną podstawą wymiaru składek jest kwota równa 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2011 r. kwota ta wynosi 415,80 zł (30% z 1386 zł). Prawo do opłacania niższych składek nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku tego ubezpieczenia minimalna składka wynosi tyle samo dla wszystkich przedsiębiorców. Warunki preferencyjne dają za to korzyść w postaci nieopłacania składki na Fundusz Pracy. Składkę tę opłaca się tylko wtedy, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ podstawa „preferencyjna” wynosi tylko 30% minimalnego wynagrodzenia, przedsiębiorca, który z niej skorzysta, nie opłaca składki na Fundusz Pracy.

Obniżona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na warunkach preferencyjnych przysługuje przez pierwsze pełne 24 miesiące kalendarzowe od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »