| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy były pracownik może skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania

Czy były pracownik może skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania

Wykupiłem firmę od swojego pracodawcy, u którego byłem zatrudniony przez ostatnie 9 lat. Jest to moja pierwsza działalność. Czy przysługuje mi niższa stawka składek na ZUS przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności?

W sytuacji przedstawionej w pytaniu należy ustalić, w jakiej formie organizacyjno-prawnej była prowadzona firma byłego pracodawcy.

W przypadku gdy była to spółka z o.o., a pracownik nabywa wszystkie udziały tej spółki od byłego szefa i sam staje się jedynym wspólnikiem w spółce z o.o., będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność (wspólnik jednoosobowej spółki). Nie jest to jednak działalność gospodarcza, a on sam nie jest wówczas przedsiębiorcą (przedsiębiorcą jest spółka, a nie wspólnik). Składki będzie wówczas opłacał na zasadach ogólnych, od podstawy nie niższej niż 2015,40 zł.

Jeżeli natomiast były szef prowadził działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalność gospodarczej i zakończy ją (dokonując wykreślenia z ewidencji), a tego samego rodzaju działalność będzie kontynuował były pracownik jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, wtedy będzie mógł opłacać składki od preferencyjnej podstawy wymiaru przewidzianej dla przedsiębiorców.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował przez 9 lat w warsztacie samochodowym jako wykwalifikowany mechanik. Jego pracodawca zakończył jednak działalność, a majątek firmy wraz z prawem do miejsca, gdzie jest prowadzony warsztat, został sprzedany byłemu wieloletniemu pracownikowi. Na bazie nabytego majątku byłego pracodawcy osoba ta zamierza samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą o tym samym profilu. Okoliczność, że swoje usługi wykonuje w tym samym miejscu, w którym wcześniej świadczyła pracę i że pokrywają się one z zakresem z poprzednim etatowym zatrudnieniem, nie pozbawia jej możliwości opłacania za siebie składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach preferencyjnych.

Warunkiem skorzystania z preferencji jest bowiem to, aby swojej działalności osoba ta nie wykonywała na rzecz byłego pracodawcy. Taka sytuacja w przedstawionym stanie faktycznym nie ma miejsca, gdyż były pracodawca zaprzestał prowadzenia działalności.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6, art. 18 a, art. 18 ust. 9–10 ustawy z 13 stycznia 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK