| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwrot nienależnie opłaconych składek

Zwrot nienależnie opłaconych składek

20 lipca 2011 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dochodzenia nienależnie opłaconych składek na rzecz ZUS. Najważniejszą zmianą jest możliwość przerwania biegu przedawnienia należności, dotychczas zarezerwowana tylko dla ZUS, a niemożliwa do zastosowania przez płatników składek.

Przerwanie biegu przedawnienia

Ustawa nowelizująca przewiduje, że w przypadku wystąpienia określonych okoliczności bieg przedawnienia nienależnie opłaconych składek podlega zawieszeniu. Rozwiązanie to również ma na celu zrównanie płatników składek i ZUS w zakresie ochrony ich roszczeń związanych z opłacaniem składek.

Z ustawy nowelizującej wynika, że bieg przedawnienia nienależnie opłaconych składek ulega zawieszeniu:

  • od dnia wszczęcia postępowania do dnia, w którym decyzja stała się prawomocna – w przypadku wydania przez ZUS decyzji w sprawie nienależnie opłaconych składek;
  • do dnia, w którym decyzja innego organu stała się ostateczna lub orzeczenie sądu uprawomocniło się, nie dłużej jednak niż na okres 2 lat – w przypadku gdy wydanie decyzji w sprawie nienależnie opłaconych składek jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd;
  • od dnia śmierci spadkodawcy do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia, nie dłużej jednak niż do dnia, w którym upłynęły 2 lata od śmierci spadkodawcy – w przypadku śmierci spadkodawcy;
  • od dnia wszczęcia postępowania do dnia, w którym decyzja stała się prawomocna – w przypadku wydania przez ZUS decyzji stwierdzającej brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym lub obniżają- cej podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia.

Okres przejściowy

Nowe regulacje prawne dotyczące zwrotu nienależnie opłaconych składek mają zastosowanie nie tylko do tych składek, które są nienależnie opłacone po wejściu w życie ustawy nowelizującej, ale również do składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nienależnie opłaconych przed wejściem w życie ustawy nowelizującej, jeśli nie upłynął jeszcze termin dochodzenia ich zwrotu. W stosunku do składek nienależnie opłaconych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej okoliczności uzasadniające zawieszenie biegu terminu przedawnienia będą uwzględniane również wtedy, gdy okoliczności te wystąpią przed tym dniem.

Ustawa nowelizująca dokonuje również zmian w zakresie zawieszenia biegu przedawnienia należności z tytułu składek. Będzie on ulegał zawieszeniu od dnia wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek lub obowiązku opłacania składek na te ubezpieczenia do dnia uprawomocnienia się decyzji kończącej to postępowanie. Z kolei śmierć spadkobiercy będzie również powodowała zawieszenie biegu przedawnienia należności z tytułu składek do dnia rejestracji aktu poświadczenia dziedziczenia, nie dłużej jednak niż do dnia, w którym upłyną 2 lata od dnia śmierci spadkobiercy.

Podstawa prawna:

  • art. 1, 3 i 5 ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 138, poz. 808).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK