| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwrot nienależnie opłaconych składek

Zwrot nienależnie opłaconych składek

20 lipca 2011 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące dochodzenia nienależnie opłaconych składek na rzecz ZUS. Najważniejszą zmianą jest możliwość przerwania biegu przedawnienia należności, dotychczas zarezerwowana tylko dla ZUS, a niemożliwa do zastosowania przez płatników składek.

Przerwanie biegu przedawnienia

Ustawa nowelizująca przewiduje, że w przypadku wystąpienia określonych okoliczności bieg przedawnienia nienależnie opłaconych składek podlega zawieszeniu. Rozwiązanie to również ma na celu zrównanie płatników składek i ZUS w zakresie ochrony ich roszczeń związanych z opłacaniem składek.

Z ustawy nowelizującej wynika, że bieg przedawnienia nienależnie opłaconych składek ulega zawieszeniu:

  • od dnia wszczęcia postępowania do dnia, w którym decyzja stała się prawomocna – w przypadku wydania przez ZUS decyzji w sprawie nienależnie opłaconych składek;
  • do dnia, w którym decyzja innego organu stała się ostateczna lub orzeczenie sądu uprawomocniło się, nie dłużej jednak niż na okres 2 lat – w przypadku gdy wydanie decyzji w sprawie nienależnie opłaconych składek jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd;
  • od dnia śmierci spadkodawcy do dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia, nie dłużej jednak niż do dnia, w którym upłynęły 2 lata od śmierci spadkodawcy – w przypadku śmierci spadkodawcy;
  • od dnia wszczęcia postępowania do dnia, w którym decyzja stała się prawomocna – w przypadku wydania przez ZUS decyzji stwierdzającej brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym lub obniżają- cej podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia.

Okres przejściowy

Nowe regulacje prawne dotyczące zwrotu nienależnie opłaconych składek mają zastosowanie nie tylko do tych składek, które są nienależnie opłacone po wejściu w życie ustawy nowelizującej, ale również do składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nienależnie opłaconych przed wejściem w życie ustawy nowelizującej, jeśli nie upłynął jeszcze termin dochodzenia ich zwrotu. W stosunku do składek nienależnie opłaconych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej okoliczności uzasadniające zawieszenie biegu terminu przedawnienia będą uwzględniane również wtedy, gdy okoliczności te wystąpią przed tym dniem.

Ustawa nowelizująca dokonuje również zmian w zakresie zawieszenia biegu przedawnienia należności z tytułu składek. Będzie on ulegał zawieszeniu od dnia wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, podstawy wymiaru składek lub obowiązku opłacania składek na te ubezpieczenia do dnia uprawomocnienia się decyzji kończącej to postępowanie. Z kolei śmierć spadkobiercy będzie również powodowała zawieszenie biegu przedawnienia należności z tytułu składek do dnia rejestracji aktu poświadczenia dziedziczenia, nie dłużej jednak niż do dnia, w którym upłyną 2 lata od dnia śmierci spadkobiercy.

Podstawa prawna:

  • art. 1, 3 i 5 ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 138, poz. 808).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK