| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Weryfikacja danych zawartych w zaświadczeniu o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS

Weryfikacja danych zawartych w zaświadczeniu o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS

Jesteśmy średniej wielkości firmą produkcyjno-usługową. Mamy zamiar podpisać umowę o świadczenie usług z nowym, nieznanym nam dotychczas kontrahentem. Na potwierdzenie swojej wiarygodności i wypłacalności przedstawia on m.in. zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS. Czy mogę w jakikolwiek sposób sprawdzić autentyczność takiego zaświadczenia? Czy mogę w ZUS uzyskać informację, czy mój kontrahent nadal nie jest zadłużony?

Autentyczność wydanego zaświadczenia o niezaleganiu można szybko i w prosty sposób sprawdzić na stronie e-inspektoratu ZUS. Natomiast osoba trzecia nie ma możliwości dowiedzenia się, czy stan poświadczony przez ZUS nie uległ zmianie i czy na koncie płatnika nie widnieje obecnie zadłużenie. Aby uzyskać względną pewność w tej sprawie, można jedynie poprosić kontrahenta o przedstawienie aktualnego zaświadczenia o niezaleganiu. Jeżeli jego sytuacja jest jednoznaczna (brak zadłużenia, poprawne i kompletne rozliczenia z ZUS), to zaświadczenie takie przedsiębiorca uzyskuje „od ręki”.

Na stronie www.e-inspektorat.zus pl ZUS udostępnia usługę elektronicznego potwierdzenia autentyczności zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Korzystając z tej usługi, można zweryfikować autentyczność każdego zaświadczenia wydanego po 3 kwietnia 2009 r.

Każdy podmiot, który posiada przeglądarkę internetową oraz dostęp do serwisu https://ssl.zus.pl/zn., może w prosty i szybki sposób uzyskać informację, czy zaświadczenie, przedstawione mu np. przez kontrahenta, faktycznie zostało wydane przez ZUS. Dostępna on-line usługa potwierdzania zaświadczeń o niezaleganiu jest bezpłatna.

Aby skorzystać z usługi należy:

  • wejść na stronę https://ssl.zus.pl/zn; do strony można uzyskać dostęp również przez serwis: www.e-inspektorat.zus.pl » Zakład poleca » poświadczanie wydanych zaświadczeń o niezaleganiu,
  • wprowadzić informacje zawarte w zaświadczeniu, tj. numer zaświadczenia, numer druku, numer NIP sprawdzanego płatnika oraz datę wydania zaświadczenia (wszystkie potrzebne dane znajdują się w weryfikowanym zaświadczeniu).

Po wprowadzeniu danych użytkownik uzyska potwierdzenie faktu wydania przez ZUS tego zaświadczenia lub zostanie poinformowany o jego braku w ewidencji Zakładu.

Trzeba jednak pamiętać, że zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek potwierdza stan rozliczeń płatnika z ZUS na dzień wydania zaświadczenia. Nie jest to informacja „bezwzględna”. Jeżeli płatnik zadłużył się w kolejnych miesiącach lub ujawniono okoliczności, które spowodowały, że na jego koncie pojawiło się zadłużenie (np. nieprawidłowości wykryte w toku kontroli), wówczas dane w wystawionym wcześniej zaświadczeniu o niezaleganiu będą po prostu nieaktualne. Dlatego najpewniej jest domagać się od potencjalnego kontrahenta możliwie jak najbardziej aktualnego zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Zwiększa się wtedy prawdopodobieństwo, że dane w nim zawarte są zgodne ze stanem faktycznym. Jeżeli nasz partner biznesowy nie ma żadnych zaległości w płatnościach i w dokumentacji i nie toczą się w odniesieniu do niego żadne postępowania wyjaśniające, zaświadczenie o niezaleganiu uzyska w czasie jednej wizyty w oddziale lub inspektoracie ZUS.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK