| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Oskładkowanie ekwiwalentu za zakup środków czystości

Oskładkowanie ekwiwalentu za zakup środków czystości

Czy jeśli zamiast kupować pracownikom środki czystości (np. ręczniki, mydło, pastę bhp) zaczęlibyśmy wypłacać im z tego tytułu ekwiwalent pieniężny, będzie to świadczenie zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne?

Przepisy zobowiązują pracodawcę do dostarczania pracownikom środków higieny w formie rzeczowej. Jeśli będą Państwo wypłacać pracownikom ekwiwalent z tego tytułu, będzie to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Ponadto taki ekwiwalent nie będzie zwolniony ze składek. Tylko w przypadku, gdy środki higieny są dostarczane pracownikom w formie rzeczowej, ich wartość jest wyłączona z oskładkowania.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyjątkowo ze składek zwolnione są wynagrodzenie chorobowe, zasiłki i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, a także przychody wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Powyższe rozporządzenie stanowi o wyłączeniu z podstawy wymiaru składek m.in.:

  • wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalentów za te świadczenia, jeśli ekwiwalenty te są wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra,
  • ekwiwalentów pieniężnych za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego,
  • wartości otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych – w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia składkowego).

W praktyce oznacza to, że powyższe ekwiwalenty są zwolnione ze składek tylko w dwóch przypadkach, tj. gdy pracodawca wypłaca:

  • ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego (wysokość tego świadczenia musi być ustalona odpowiednio do wysokości kosztów poniesionych przez pracownika),
  • ekwiwalenty za świadczenia rzeczowe, które ma obowiązek zapewnić pracownikom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – warunkiem jest jednak to, aby możliwość wypłacenia w danym przypadku ekwiwalentu wynikała z przepisów wydanych przez Radę Ministrów lub właściwego ministra.

Jak wynika z art. 233 Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dostarczać niezbędne środki higieny osobistej. Ani przepisy Kodeksu pracy, ani rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nie przewidują, aby pracodawca mógł wywiązać się z tego obowiązku wypłacając pracownikom ekwiwalent pieniężny w celu samodzielnego zaopatrzenia się przez pracowników w te urządzenia i środki. Zatem pracodawca musi je zapewniać w formie rzeczowej. Jeśli tego nie robi, postępuje niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Wypłata ekwiwalentu w tym przypadku również jest niezgodna z prawem. W związku z tym taki ekwiwalent nie spełnia warunków zwolnienia ze składek. Jego wartość stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy i podlega oskładkowaniu.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 i ust. 2, art. 20 ust. 1, art. 21 ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 233 Kodeksu pracy,
  • § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • § 115 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK