| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Nasza pracownica urodziła kolejne dziecko i będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop wychowawczy wykorzystuje jednocześnie w dwóch firmach (w drugiej pracuje na pełny etat, a u nas na 1/2 etatu), ale jako pracodawcę, który ma rozliczać za nią składki z urlopu wychowawczego, podała tę drugą firmę. Czy urodzenie przez pracownicę dziecka ma wpływ na obowiązek rozliczania za nią składek? Czy nadal składki są rozliczane z urlopu wychowawczego, skoro urlop ten kończy się dopiero za rok?

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje również pracownicy, która urodzi kolejne dziecko w okresie przebywania na urlopie wychowawczym. Nie przysługuje jej co prawda urlop macierzyński, ale ustawa zasiłkowa przewiduje prawo do zasiłku macierzyńskiego nie tylko w razie urodzenia dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego, ale także w okresie urlopu wychowawczego (który jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym).

W razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego zasiłek macierzyński przysługuje jednak przez okres skrócony o 2 tygodnie, tj. przez 18, 29, 31, 33 lub 35 tygodni liczonych od dnia porodu (jeżeli pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w ramach udzielonego urlopu wychowawczego). Nie należy stosować tego skrócenia, jeśli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego choćby częściowo wykracza poza wymiar udzielonego urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński przysługuje wówczas w pełnym wymiarze (odpowiednio 20, 31, 33, 35 lub 37 tygodni liczonych od dnia porodu).

Państwa pracownica, która urodziła dziecko w czasie urlopu wychowawczego, uzyskała prawo do zasiłku macierzyńskiego i z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z każdej umowy, z której pobiera ten zasiłek. Państwa firma będzie jej wypłacać ten zasiłek, w związku z czym ma obowiązek rozliczać od niego składki w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 12 40 xx.

Jeśli zasiłek macierzyński za lipiec br. wypłacą Państwo pracownicy w lipcu br., to za ten miesiąc należy za nią złożyć trzy raporty:

  • ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem przerwy 121 (na okres od 1 do 11 lipca 2011 r.),
  • ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i kodem świadczenia 311 (na okres od 12 do 31 lipca 2011 r.),
  • ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w tym miesiącu (od kwoty brutto).

Drugi pracodawca będzie musiał rozliczyć za pracownicę składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne za okres od 1 do 11 lipca br. z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym i za okres od 12 do 31 lipca br. z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego pod warunkiem, że jest płatnikiem zasiłków.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 2 lit. a, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 13 pkt 13, art. 16 ust. 8, art. 17 ust. 2a, art. 18 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32, art. 67 ust. 6, art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 180 § 1, art. 184, art. 186 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK