| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za osobę wykonującą kilka zleceń

Składki za osobę wykonującą kilka zleceń

Chcemy podpisać z naszym zleceniobiorcą drugą umowę zlecenia, w ramach której będzie on wykonywał inną pracę niż dotychczas. Z pierwszej umowy zlecenia jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy z drugiej umowy też trzeba go zgłosić do ubezpieczeń? W jaki sposób mamy go rozliczać z ZUS z tytułu drugiej umowy zlecenia?

Z tytułu pracy na podstawie drugiej umowy zlecenia dla tej osoby obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne. Do tego ubezpieczenia należy ją zgłosić na druku ZUS ZZA z kodem 04 11 xx. Jeżeli z tytułu obydwu umów zlecenia zleceniobiorca zostanie zgłoszony do ubezpieczeń z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia, składki mogą być za niego rozliczane w jednym raporcie ZUS RCA.

UZASADNIENIE

Osoba wykonująca pracę na podstawie dwóch umów zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu obydwu umów zlecenia. Natomiast w zakresie ubezpieczeń społecznych:

  • obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu tylko z tytułu jednej z tych umów; co do zasady z tej, która została zawarta jako pierwsza, ale zleceniobiorca może wybrać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych umowę zawartą później,
  • dobrowolnie może przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu drugiej umowy zlecenia; przystąpienie do tych ubezpieczeń dobrowolnie powoduje, że dla zleceniobiorcy obowiązkowe jest także ubezpieczenie wypadkowe; ale w tym przypadku zleceniobiorca nie może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli więc z pierwszej umowy zlecenia zgłosili Państwo zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a ubezpieczony nie zamierza zmienić tytułu do tych ubezpieczeń ani przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu drugiej umowy zlecenia, wtedy z tytułu drugiej umowy zlecenia należy zgłosić go tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. Jeżeli z obydwu umów zlecenia zleceniobiorca zostanie zgłoszony do ubezpieczeń z tym samym kodem tytułu do ubezpieczeń (np. 04 11 00), to w okresie równoczesnego wykonywania pracy na podstawie obydwu tych umów składki mogą być rozliczane w jednym raporcie ZUS RCA z tym kodem tytułu ubezpieczenia. Wówczas w raporcie ZUS RCA jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać przychód z tytułu pierwszej umowy zlecenia, a jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne – sumę przychodu z tytułu pierwszej umowy zlecenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego oraz przychodu z tytułu drugiej umowy zlecenia.

Gdyby zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z drugiej umowy zlecenia, to oczywiście składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z obydwu umów zlecenia powinny być rozliczane w jednym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx.

Inaczej byłoby w przypadku, gdyby jedna z umów zlecenia została rozwiązana, a należny z jej tytułu przychód został wypłacony w następnym miesiącu. Jeżeli w danym miesiącu jedna z umów zlecenia zostaje rozwiązana i zleceniobiorca zostaje wyrejestrowany z ubezpieczeń, a przychód z tytułu tej umowy zostaje postawiony do jego dyspozycji w następnym miesiącu, należne od tego przychodu składki należy rozliczyć w odrębnym raporcie ZUS RCA lub ZUS RZA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx.

Podstawa prawna

  • art. 9 ust. 2, art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 74 ust. 1, art. 87 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK