| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium

Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium

Postanowiliśmy dofinansować ze środków obrotowych byłemu pracownikowi, który obecnie przebywa na emeryturze, pobyt w sanatorium. Kwota dofinansowania wyniosła 2500 zł. Czy to świadczenie powinniśmy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz w podstawie opodatkowania?

Od kwoty nadwyżki ponad 2280 zł powinni Państwo pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nie należy naliczać od całej wartości świadczenia.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych objęło m.in. świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 updof).

Natomiast od świadczeń przekraczających rocznie wartość 2280 zł sfinansowanych osobom, które poprzednio pracowały w zakładzie pracy, a obecnie przebywają na emeryturze, należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% tej należności, ponieważ jest to przychód z innych źródeł (art. 30 ust. 1 pkt 4 updof).

Stanowisko w kwestii kwalifikacji dofinansowania jako przychodu z innych źródeł potwierdził naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w interpretacji z 29 grudnia 2010 r. (nr PDI-415/45/04): „(...) w przypadku emerytów i rencistów dofinansowanie do wypoczynku jest przychodem z innych źródeł. (...) Tak jak w przypadku pracowników, nie ma przepisu, który obejmowałby zwolnieniem dofinansowania do wszelkich form wypoczynku dla emerytów i rencistów danego pracodawcy. Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń otrzymywanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 26 i 38, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności (...)”.

W opisanej sytuacji należy uznać, że dofinansowanie do kwoty 2280 zł będzie zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 updof. Natomiast opodatkowaniu będzie podlegała nadwyżka ponad 2280 zł.

Zatem w omawianym przypadku od opłaconego świadczenia powinni Państwo pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 10% należności od nadwyżki ponad 2280 zł, tj. 22 zł (2500 zł – 2280 zł) x 10%. Państwa były pracownik – emeryt powinien wpłacić należny podatek do kasy lub na konto firmowe przed udostępnieniem świadczenia.

WAŻNE!

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »