| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium

Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium

Postanowiliśmy dofinansować ze środków obrotowych byłemu pracownikowi, który obecnie przebywa na emeryturze, pobyt w sanatorium. Kwota dofinansowania wyniosła 2500 zł. Czy to świadczenie powinniśmy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz w podstawie opodatkowania?

Były pracownik, któremu przyznano świadczenie rzeczowe przewyższające ustawowy limit zwolnienia z podatku, ma obowiązek wpłacić należny podatek przed otrzymaniem świadczenia.

Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy powinni Państwo przekazać w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany, na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Natomiast w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym mają Państwo obowiązek przesłać do właściwego urzędu skarbowego roczną deklarację o pobranym zryczałtowanym podatku dochodowym na formularzu PIT-8AR. W związku z tym, że w informacji PIT-11 nie należy wykazywać przychodów podlegających ryczałtowi, nie należy sporządzać tej informacji dla byłego pracownika – emeryta.

Świadczenia przyznane byłym pracownikom (emerytom i rencistom), których z firmą nie łączy już stosunek pracy, nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Osoby te nie wykonują już bowiem działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń (nie są już pracownikami). Ponieważ nie mają tytułu do objęcia ubezpieczeniami, nie ma podstaw do opłacania składek na te ubezpieczenia.

Podstawa prawna

  • art. 21 ust. 1 pkt 38, art. 30 ust. 1 pkt 4, art. 42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Autor:

doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »