| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jakie składki na ubezpieczenia powinien płacić przedsiębiorca - nakładca?

Jakie składki na ubezpieczenia powinien płacić przedsiębiorca - nakładca?

Możliwe jest jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej i wykonywanie pracy nakładczej (tzw. chałupnictwa). W takiej sytuacji składka zdrowotna powinna być opłacana z każdego z tych tytułów odrębnie.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 stycznia 2011 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2010 r. wyniosło 3605,74 zł.

W związku z powyższym w 2011 r. podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota nie niższa niż 2704,31 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2011 r., począwszy od składek należnych od 1 stycznia 2011 r., nie może być niższa niż 243,39 zł (tj. 9% podstawy wymiaru). Miesięczne odliczenie składki zdrowotnej w 2011 r. wynosi 209,58 zł (tj. 7,75% podstawy wymiaru).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega proporcjonalnemu pomniejszeniu za okresy pobierania zasiłków przyznanych na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym i wypadkowym. Zgodnie z tą zasadą, gdy osoba prowadząca działalność przebywa za zasiłku chorobowym przez cały miesiąc bądź jego część, odprowadza ją za ten miesiąc w pełnej wysokości.

Przykład

Ewa P. prowadzi działalność gospodarczą od kilku lat. W okresie od 4 do 20 maja 2011 r. pobierała zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby. Składka na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu nie ulegnie zmniejszeniu i musi być opłacona w pełnej wysokości, czyli w kwocie 243,39 zł (tj. 9% podstawy wymiaru).

Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne chałupników (nakładców) stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak w przypadku tej grupy ubezpieczonych podstawa ta jest pomniejszana o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków ubezpieczonego (chałupnika).

Przychody z kilku źródeł

W przypadku ubezpieczonego osiągającego przychody z kilku źródeł (np. z działalności gospodarczej i chałupnictwa itp.) składka zdrowotna opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Przykład

Jan G. prowadzi działalność gospodarczą od 3 lat. Od 2 maja 2011 r. świadczy jednocześnie pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą. Z uwagi na to, że uzyskuje przychody z tych dwóch tytułów, jest zobowiązany do opłacenia składki zdrowotnej zarówno z działalności gospodarczej, jak i z umowy chałupniczej.

reklama

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »