| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Korekta składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Korekta składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Pracownik zatrudniony w naszej firmie od dwóch lat, rozpoczął wykonywanie pracy w warunkach szczególnych od dnia 1 czerwca 2010 r. W sierpniu tego roku otrzymał nagrodę za drugi kwartał 2010 r. w wysokości 3000 zł. Od nagrody opłaciliśmy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, ponieważ w ZUS poinformowano nas, że składki na FEP należy opłacać od wszystkich przychodów wypłaconych w okresie pracy „szczególnej”. Obecnie mamy tę samą sytuację w związku z wypłatą premii za pierwszy kwartał br. innemu pracownikowi, który zaczął pracować w warunkach szczególnych w trakcie tego kwartału. Teraz jednak ZUS nie kazał od tej premii naliczać składki na FEP. Podobno zmieniło się stanowisko ZUS w tej sprawie. Czy powinniśmy zatem złożyć korektę deklaracji ZUS DRA za sierpień 2010 r. i naliczyć składki od podstawy niższej o premię wypłaconą za drugi kwartał 2010 r.?

WAŻNE!

Nie należy opłacać składki na FEP od składników wynagrodzenia należnych pracownikowi za okres pracy, w którym nie wykonywał pracy „szczególnej”.

W 2010 r. ZUS wyjaśniał, że podstawę wymiaru składek na FEP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za dany miesiąc wykonywania pracy „szczególnej”, bez względu na to, za jaki okres przysługiwał ten przychód. Z kolei przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za dany miesiąc należy brać pod uwagę datę wypłaty lub postawienie danego składnika przychodu do dyspozycji ubezpieczonego. W związku z tym również składki na FEP były opłacane od przychodu wypłaconego w miesiącu, w którym była wykonywana praca „szczególna”. Nie miało natomiast znaczenia, za jaki okres przychód ten przysługiwał. W imiennym raporcie miesięcznym płatnik musiał zatem uwzględnić należne składki na ubezpieczenia społeczne i na FEP od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego wypłat – od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczyła – stanowiących podstawę wymiaru tych składek, z ewentualnym uwzględnieniem ograniczenia do 30-krotności prognozowanego wynagrodzenia.

W związku z powyższym stanowiskiem ZUS (już nieaktualnym), Państwa firma prawidłowo naliczyła składki na FEP od pełnej kwoty nagrody za II kwartał 2010 r., wypłaconej w okresie wykonywania przez pracownika pracy w szczególnych warunkach. Obecnie mają Państwo dwie możliwości. Nie muszą Państwo składać korekty deklaracji ZUS DRA za sierpień 2010 r. ZUS nie będzie bowiem żądał skorygowania dokumentów rozliczeniowych od płatników, którzy w 2010 r. stosowali się do poprzedniej interpretacji dotyczącej obowiązku opłacania składek na FEP. Mogą Państwo jednak skorygować tę deklarację, pomniejszając kwotę należnych składek na FEP. Korekta taka zostanie uznana za poprawną. Wybór sposobu postępowania należy do płatnika składek, który finansuje składkę na FEP z własnych środków. Jednak w Państwa przypadku korekta oznacza odzyskanie składki, jaką opłacili Państwo na FEP od części nagrody wypłaconej pracownikowi za II kwartał 2010 r.:

  • 3000 zł – 989,01 zł = 2010,99 zł,
  • 2010,99 zł x 1,5% = 30,16 zł.

Podstawa prawna

  • art. 36 ust. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz.1656),
  • art. 18 ust. 1–2 i ust. 8, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »