| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za absolwenta zatrudnionego na zlecenie

Składki za absolwenta zatrudnionego na zlecenie

Na okres wakacji chcemy zatrudnić na podstawie umów zlecenia przy przetwórstwie warzyw kilka młodych osób (żadna nie przekroczyła wieku 26 lat). Większość z nich to uczniowie i studenci, ale jest też jedna osoba, która niedługo ukończy szkołę średnią i dwie osoby, które właśnie kończą studia licencjackie. Wszystkie te osoby chcą kontynuować naukę (absolwent na studiach wyższych, a licencjaci na studiach magisterskich). Czy również za te osoby nie będziemy mieć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez okres wakacji?

Zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń może dotyczyć jedynie absolwenta szkoły średniej. Absolwenci studiów licencjackich będą podlegali ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na ogólnych zasadach dotyczących zleceniobiorców od dnia uzyskania tytułu licencjata do dnia podjęcia studiów magisterskich.

UZASADNIENIE

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa

Umowa zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli wykonuje ją uczeń (gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej) lub student, który nie ukończył 26 lat. Zatem zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń zależy od tego, jak długo zleceniobiorca zachowuje status ucznia bądź studenta.

Uczeń zachowuje swój status do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia każdego roku; również tego roku, w którym ukończył naukę. Jeśli jednak przedłoży zaświadczenie uczelni wyższej potwierdzające przyjęcie na studia od najbliższego roku akademickiego, to zgodnie ze stanowiskiem ZUS, status ucznia zachowuje jeszcze przez jeden miesiąc, tj. do 30 września roku, w którym ukończył szkołę średnią. Oznacza to, że absolwenta szkoły średniej, który podejmie pracę na podstawie umowy zlecenia, nie należy zgłaszać do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnego jeszcze przez okres wakacji – tj. odpowiednio do 31 sierpnia albo 30 września (a od 1 października – na podstawie zaświadczenia uczelni o podjęciu studiów).

Inaczej jest uregulowany okres, przez jaki swój status zachowuje student. Student nabywa swoje prawa od dnia przyjęcia w poczet studentów (immatrykulacji) i złożenia ślubowania do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów (art. 170 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym). Zatem zachowuje on ten status w przerwach letnich i zimowych, ale tylko między kolejnymi semestrami nauki. Po zakończeniu nauki nie jest już studentem. Jeśli więc pracuje na podstawie umowy zlecenia, od dnia następnego po dniu ukończenia nauki podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na ogólnych zasadach.

Studia licencjackie (studia pierwszego stopnia) kończą się uzyskaniem tytułu licencjata, natomiast studia magisterskie (drugiego stopnia) uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego. Każdy z tych poziomów nauki jest traktowany jak odrębne studia. Zatem osoba, która po uzyskaniu tytułu licencjata podejmie naukę na studiach magisterskich, jest studentem najpierw w okresie od podjęcia do ukończenia studiów licencjackich, a potem (zwykle po przerwie) od dnia podjęcia do dnia zakończenia studiów magisterskich.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ15
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem Infor.pl »