| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za absolwenta zatrudnionego na zlecenie

Składki za absolwenta zatrudnionego na zlecenie

Na okres wakacji chcemy zatrudnić na podstawie umów zlecenia przy przetwórstwie warzyw kilka młodych osób (żadna nie przekroczyła wieku 26 lat). Większość z nich to uczniowie i studenci, ale jest też jedna osoba, która niedługo ukończy szkołę średnią i dwie osoby, które właśnie kończą studia licencjackie. Wszystkie te osoby chcą kontynuować naukę (absolwent na studiach wyższych, a licencjaci na studiach magisterskich). Czy również za te osoby nie będziemy mieć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez okres wakacji?

WAŻNE!

Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom w okresie od ukończenia studiów licencjackich do rozpoczęcia studiów magisterskich, bo nie jest studentem.

Datą ukończenia studiów jest data:

  • złożenia egzaminu dyplomowego,
  • złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku studiów na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i weterynarii,
  • zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki – na farmacji.

Jeśli zleceniobiorca w chwili podjęcia pracy na zlecenie będzie już posiadał tytuł licencjata, należy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych (obowiązkowo do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz ewentualnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) oraz do ubezpieczenia zdrowotnego od pierwszego dnia wykonywania pracy na zlecenie. Jeśli licencjat ukończy w okresie wykonywania zlecenia, do ubezpieczeń należy go zgłosić od następnego dnia po ukończeniu studiów i wyrejestrować z nich od dnia zakończenia pracy na zlecenie lub od dnia rozpoczęcia studiów magisterskich.

Podstawa prawna

  • art. 2 ust. 1 pkt 7 i pkt 8, art. 167 ust. 2, art. 170 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.),
  • art. 63 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.),
  • art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »