| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

6 miesięcy temu zatrudniliśmy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem. Od 15 maja br. zmieniliśmy warunki zatrudnienia tego kierowcy. Zmniejszony został wymiar czasu pracy do 1/2 etatu, oraz odpowiednio zmniejszyliśmy wynagrodzenie. Czy w tej sytuacji powinniśmy opłacać za maj i za kolejne miesiące składkę na Fundusz Pracy za tego pracownika?

Ponieważ po zmianie wymiaru czasu pracy pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w wysokości niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia, nie będą Państwo musieli opłacać za niego składki na Fundusz Pracy. W tej sytuacji składki na FP nie należy opłacać począwszy od przychodów za maj br. Zwolnienie z obowiązku opłacania składki na FP nie ma zastosowania, jeśli pracownik osiąga również przychody z innego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a suma oskładkowanych przychodów będzie równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy należy opłacać za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (czyli m.in. za pracowników) od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia, jeśli w przeliczeniu na okres miesiąca przychody te są przynajmniej równe kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem w 2011 r. pracodawcy mają obowiązek opłacać składkę na Fundusz Pracy za pracowników, którzy osiągają przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości (w przeliczeniu na okres miesiąca):

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę – tj. 1386 zł,
  • 80% tej kwoty – tj. 1108,80 zł – w odniesieniu do pracowników, którzy pracują w pierwszym roku podlegania ubezpieczeniom.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). W podstawie tej nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz przychodów zwolnionych ze składek na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zatem według tych samych zasad należy ustalać podstawę wymiaru składki na FP, przy czym do podstawy wymiaru składek na FP nie należy stosować ograniczenia do limitu rocznego w wysokości odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Ustalając obowiązek opłacania składki na FP należy sprawdzić, czy pracownik osiąga przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia w przeliczeniu na okres miesiąca. Przychód należy przeliczać na okres miesiąca jedynie wówczas, gdy pracownik nie wykonywał pracy przez pełny miesiąc. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik rozpoczął lub zakończył pracę w trakcie miesiąca albo przez część miesiąca był niezdolny do pracy z powodu choroby. Nie należy natomiast przeliczać przychodu pracownika w przypadku, gdy jest on zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli pracownik pracuje przez cały miesiąc na niepełny etat, to obowiązek opłacenia za niego składki na FP powstaje wówczas, gdy faktycznie osiągnie on przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie przesądza o ustaniu obowiązku opłacania składek na FP.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »