| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Składka na Fundusz Pracy w razie zmiany wymiaru czasu pracy

6 miesięcy temu zatrudniliśmy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy z minimalnym wynagrodzeniem. Od 15 maja br. zmieniliśmy warunki zatrudnienia tego kierowcy. Zmniejszony został wymiar czasu pracy do 1/2 etatu, oraz odpowiednio zmniejszyliśmy wynagrodzenie. Czy w tej sytuacji powinniśmy opłacać za maj i za kolejne miesiące składkę na Fundusz Pracy za tego pracownika?

WAŻNE!

Obowiązek opłacania składki na FP zależy wyłącznie od przychodu pracownika, bez względu na etat, na jaki jest zatrudniony.

Jeśli pracownik uzyskuje przychody niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, pracodawca nie musi opłacać za niego składki na FP, chyba że równocześnie osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu i łącznie jej miesięczne oskładkowane przychody są co najmniej równe kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Pracownik, o którego Państwo pytają, pracuje u Państwa bez przerwy od ubiegłego roku. Obowiązek opłacenia za niego składki na FP za maj br. zależy od podstawy wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jaką wykażą Państwo w raporcie ZUS RCA za ten miesiąc. Nie ma podstaw, aby w tym przypadku przeliczać podstawę wymiaru składek na okres miesiąca, ponieważ pracownik podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc. Dotychczas pracownik osiągał wynagrodzenie w wysokości minimalnej (1386 zł), a od połowy maja br. wraz ze zmianą wymiaru jego czasu pracy obniżyli Państwo jego wynagrodzenie. Wynika z tego, że za kwiecień pracownik otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego. W związku z tym nie należy opłacać za niego składki na FP za ten miesiąc.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2010 r. na pełny etat z wynagrodzeniem minimalnym, od 15 kwietnia 2011 r. pracuje w obniżonym do 1/2 wymiarze czasu pracy. Od tego dnia przysługuje mu wynagrodzenie obniżone do 1100 zł miesięcznie. Jest to jedyna praca tej osoby.

Za kwiecień br. pracownik otrzymał wynagrodzenie:

za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 do 15 kwietnia br.:

1386 zł : 160 godzin = 8,66 zł,

8,66 zł x 72 godziny (przypadające od 16 do 30 kwietnia) = 623,52 zł,

1386 zł – 623,52 zł = 762,48 zł,

za pracę w połowie wymiaru czasu pracy od 16 do 30 kwietnia br.:

1100 zł : 80 godzin = 13,75 zł,

13,75 zł x 44 godziny (przypadające od 1 do 15 kwietnia) = 605 zł,

1100 zł – 605 zł = 495 zł.

Łącznie za kwiecień br. pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 1257,48 zł. Jest to kwota niższa od minimalnego wynagrodzenia, w związku z tym pracodawca nie ma obowiązku opłacać za pracownika składki na FP za ten miesiąc.

Podstawa prawna

  • art. 104 ust. 1–3, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1–3, art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »