| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Ponowne zatrudnienie emeryta - składki na ubezpieczenia społeczne

Ponowne zatrudnienie emeryta - składki na ubezpieczenia społeczne

Pracownik jest w wieku emerytalnym. Jego umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron, żeby mógł pobierać emeryturę. Obecnie chcielibyśmy ponownie go zatrudnić na umowę o pracę lub zlecenie. Czy posiadane przez niego uprawnienia do emerytury mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń, jakim będzie podlegał?

Prawo do emerytury nie wpływa na obowiązek ubezpieczeń ani z umowy o pracę, ani z umowy zlecenia. Jedynie w sytuacji, gdyby podpisali Państwo z emerytem umowę zlecenia, a jednocześnie byłby on zatrudniony w innym zakładzie na podstawie umowy o pracę, od zlecenia nie trzeba byłoby płacić składek na ubezpieczenia społeczne (obowiązkowa byłaby jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne).

UZASADNIENIE

Osoby uprawnione do emerytury, które pracują na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom na ogólnych zasadach. Nabyte prawo do emerytury nie ma w tym przypadku wpływu na ubezpieczenia. Oznacza to, że:

  • emeryt, który pracuje na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • emeryt wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz wypadkowemu i zdrowotnemu; może ponadto dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Występuje jednak możliwość, aby umowa zlecenia nie była objęta obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy ona m.in. tych emerytów, którzy jednocześnie pracują na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia. W przypadku tych osób nigdy nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów ze zlecenia. Jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie niż w przypadku osób, które nie posiadają uprawnień emerytalnych. Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy, który nie ma prawa do emerytury, jest możliwe pod warunkiem, że z umowy o pracę są za niego opłacane składki od kwoty nie niższej niż minimalne wynagrodzenie (art. 9 ust. 1a ustawy systemowej).

Korzyści

Umowa zlecenia podpisana z emerytem, który w innej firmie pracuje na podstawie umowy o pracę, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym bez względu na etat i wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Należy jednak pamiętać o jednym ograniczeniu. Preferencyjne zasady nie mają zastosowania w sytuacji, gdy emeryt podpisał umowę zlecenia ze swoim pracodawcą lub wykonuje umowę zlecenia na rzecz swojego pracodawcy. W takim przypadku umowa zlecenia jest traktowana jako część stosunku pracy, dlatego od przychodu uzyskanego z tej umowy muszą zostać opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Niezależnie od zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, od przychodów z umowy zlecenia zawsze musi zostać opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 4, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 1a i ust. 4a, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a i lit. e, art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »