| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy odprowadzić składkę na FEP od nagrody rocznej?

Czy należy odprowadzić składkę na FEP od nagrody rocznej?

Nagrody roczne za 2010 r. zostały wypłacone na początku kwietnia. Jeden z pracowników od 1 maja do 31 grudnia 2010 r. był zatrudniony na stanowisku pracy, na którym wykonywana jest praca w szczególnych warunkach, ale od 10 listopada 2010 r. do 15 lutego 2011 r. był na zwolnieniu lekarskim i w rezultacie pracy tej nie wykonywał. Z tego tytułu wypłacono mu najpierw wynagrodzenie za czas choroby, zgodnie z art. 92 k.p., a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Czy od premii rocznej, wypłacanej w 2011 r. za 2010 r., należy odprowadzić składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych za tego ubezpieczonego? Jeżeli tak, to w jakiej części?

Tak, nagroda roczna podlega oskładkowaniu na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej: FEP). Składkę należy opłacić od części nagrody rocznej. Powinna ona zostać naliczona od podstawy, którą będzie stanowiła tylko część nagrody rocznej. Część ta powinna zostać ustalona proporcjonalnie do liczby dni wykonywania pracy w szczególnych warunkach w 2010 r. Tak ustalonej podstawy oskładkowania na FEP nie należy już następnie pomniejszać o dni niezdolności do pracy spowodowane chorobą.

Obowiązek opłacania składek na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac. Za okres wykonywania pracy „szczególnej” przyjmuje się okres od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, na którym jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku. Natomiast podstawę wymiaru składek na FEP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 36 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych).

Oznacza to, że składka na FEP powinna być opłacana od wszelkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przysługujących za okres zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Tym samym obowiązek opłacania składki na FEP nie dotyczy tych składników wynagrodzeń, które są należne za okres pracy, w którym praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie była wykonywana. W przedstawionym stanie faktycznym pracodawca wypłaca w 2011 r. nagrodę roczną pracownikowi, który wykonywał pracę w szczególnych warunkach w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2010 r., a zatem tylko przez część okresu, za który przysługuje ta nagroda. W takiej sytuacji składka na FEP za danego pracownika powinna zostać naliczona od podstawy, którą będzie stanowiła tylko część nagrody rocznej, ustalona proporcjonalnie do ilości dni wykonywania pracy w szczególnych warunkach w 2010 r.

Zgodnie z wyjaśnieniami udzielonymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w sytuacji gdy w okresie zatrudnienia w warunkach szczególnych dodatkowo wystąpiły dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, wówczas nagroda roczna nie powinna być dodatkowo pomniejszana o okresy niezdolności do pracy – jeżeli pracownik zachowuje prawo do nagrody również za te okresy.

Podstawa prawna

● Art. 35 ust. 2 i art. 57 pkt 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych – Dz.U. nr 237, poz. 1656; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 75, poz. 398.
● Art. 18 ust. 1, 2 i 8, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 235.


reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »