| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy

Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy

Z pracownikiem innego zakładu zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 1 maja do 31 lipca br., w której przychód określiliśmy w wysokości 3000 zł. Zostanie on wypłacony – zgodnie z umową zlecenia – jednorazowo 31 lipca. Do 30 czerwca osoba ta była zatrudniona w innym zakładzie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, dlatego z umowy zlecenia podlegała tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy w podstawie wymiaru składek za lipiec br. wszystkie składki, w tym składki na ubezpieczenia społeczne, trzeba naliczyć od kwoty 3000 zł, czy od wynagrodzenia należnego tylko za pracę w lipcu (tj. 1/3 tej kwoty)?


Państwa zleceniobiorca przez 2 miesiące trwania umowy zlecenia był jednocześnie zatrudniony u innego pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy. W związku z tym został zgłoszony tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Za maj i czerwiec należało złożyć za niego raport rozliczeniowy ZUS RZA z zerową podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i zerową kwotą tej składki, ponieważ w tych miesiącach zleceniobiorca nie otrzymał żadnego wygrodzenia z umowy zlecenia.

Od 1 lipca umowa zlecenia stała się jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń, dlatego powinni Państwo wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczenia zdrowotnego 1 lipca na druku ZUS ZWUA i z tą datą zgłosić go do ubezpieczeń społecznych na druku ZUS ZUA, a składki od wynagrodzenia wypłaconego w lipcu rozliczyć w raporcie ZUS RCA.


Podstawa prawna:
• art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• § 3 ust. 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (DzU nr 165, poz. 1197 ze zm.),
• art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK