| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Jedna z pracownic od roku przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca rozlicza za nią składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne. Od kwietnia br. podpisał z tą pracownicą umowę o dzieło na 3 miesiące. Czy z tytułu tej umowy powinien rozliczać składki? Czy nadal rozliczać składki z tytułu urlopu wychowawczego?

Umowa o dzieło z zasady nie jest tytułem do ubezpieczeń. Jednak do celów ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca umowę o dzieło może zostać uznana za pracownika i wówczas jest obejmowana ubezpieczeniami jako pracownik. W polskim systemie ubezpieczeń społecznych obowiązuje bowiem szersza definicja pracownika, niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Za pracownika uważana jest nie tylko osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy, ale również taka, która zawarła z własnym pracodawcą dodatkową umowę zlecenia bądź inną umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło. Za pracownika uważa się również osoby wykonujące pracę na podstawie jednej z cywilnych umów na rzecz swojego pracodawcy, mimo że umowy tej nie podpisały ze swoim pracodawcą (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). Wówczas od wynagrodzenia wypłacanego z umowy cywilnej – np. z umowy o dzieło – istnieje obowiązek naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jednak nie ma to zastosowania w sytuacji, gdy umowa o dzieło została zawarta między pracodawcą a pracownikiem, który przebywa na urlopie wychowawczym, jeśli umowa ma być wykonywana w czasie tego urlopu. Urlop wychowawczy jest odrębnym od stosunku pracy tytułem do ubezpieczeń. W tym czasie ubezpieczenia ze stosunku pracy są zawieszone, a pracodawca składa za pracownika raport ZUS RSA wykazując w nim przerwę w ubezpieczeniach pracowniczych z kodem świadczenia/przerwy – 121 (urlop wychowawczy). Jeśli w tym czasie pracownik podejmie pracę na podstawie umowy o dzieło na rzecz swojego pracodawcy, nie będzie miał statusu „własnego pracownika” w rozumieniu art. 8 ust. 2a ustawy systemowej.

Oznacza to, że zawierając umowę o dzieło z pracownicą, której został udzielony urlop wychowawczy, od wypłacanego jej wynagrodzenia nie powinni Państwo naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W dalszym ciągu należy rozliczać za nią składki z tytułu urlopu wychowawczego w raporcie ZUS RCA z kodem 12 11 xx.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »