| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Jedna z pracownic od roku przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca rozlicza za nią składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne. Od kwietnia br. podpisał z tą pracownicą umowę o dzieło na 3 miesiące. Czy z tytułu tej umowy powinien rozliczać składki? Czy nadal rozliczać składki z tytułu urlopu wychowawczego?

Umowa o dzieło z zasady nie jest tytułem do ubezpieczeń. Jednak do celów ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca umowę o dzieło może zostać uznana za pracownika i wówczas jest obejmowana ubezpieczeniami jako pracownik. W polskim systemie ubezpieczeń społecznych obowiązuje bowiem szersza definicja pracownika, niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Za pracownika uważana jest nie tylko osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy, ale również taka, która zawarła z własnym pracodawcą dodatkową umowę zlecenia bądź inną umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło. Za pracownika uważa się również osoby wykonujące pracę na podstawie jednej z cywilnych umów na rzecz swojego pracodawcy, mimo że umowy tej nie podpisały ze swoim pracodawcą (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). Wówczas od wynagrodzenia wypłacanego z umowy cywilnej – np. z umowy o dzieło – istnieje obowiązek naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jednak nie ma to zastosowania w sytuacji, gdy umowa o dzieło została zawarta między pracodawcą a pracownikiem, który przebywa na urlopie wychowawczym, jeśli umowa ma być wykonywana w czasie tego urlopu. Urlop wychowawczy jest odrębnym od stosunku pracy tytułem do ubezpieczeń. W tym czasie ubezpieczenia ze stosunku pracy są zawieszone, a pracodawca składa za pracownika raport ZUS RSA wykazując w nim przerwę w ubezpieczeniach pracowniczych z kodem świadczenia/przerwy – 121 (urlop wychowawczy). Jeśli w tym czasie pracownik podejmie pracę na podstawie umowy o dzieło na rzecz swojego pracodawcy, nie będzie miał statusu „własnego pracownika” w rozumieniu art. 8 ust. 2a ustawy systemowej.

Oznacza to, że zawierając umowę o dzieło z pracownicą, której został udzielony urlop wychowawczy, od wypłacanego jej wynagrodzenia nie powinni Państwo naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W dalszym ciągu należy rozliczać za nią składki z tytułu urlopu wychowawczego w raporcie ZUS RCA z kodem 12 11 xx.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK