| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za zleceniobiorcę po ustaniu tytułu do ubezpieczeń

Składki za zleceniobiorcę po ustaniu tytułu do ubezpieczeń

Jeden z pracowników był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia w okresie od 1 do 28 lutego 2011 r. Ze zlecenia został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, natomiast nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 marca zatrudniliśmy tę osobę na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia wypłaciliśmy 15 marca, a wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy na etacie – zgodnie z regulaminem wynagradzania – ostatniego marca 2011 r. Jak należy oskładkować wypłatę ze zlecenia - tak samo jak wypłatę ze stosunku pracy? Czy kwoty wypłat można zsumować w jednym raporcie RCA?

Nie. Za marzec 2011 r. należy złożyć za ubezpieczonego dwa raporty ZUS RCA – jeden z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 xx, z wykazaną podstawą wymiaru składek z tytułu umowy o pracę, drugi z kodem 3000 xx – z wykazaną podstawą z tytułu umowy zlecenia.

Zleceniobiorcy, dla których umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Na własny wniosek mogą również przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. W przypadku gdy umowa zlecenia zawarta jest z własnym pracodawcą, wówczas zleceniobiorca w myśl przepisów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik – przychody z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenia sumuje się i wykazuje w jednym imiennym raporcie miesięcznym, z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 0110 xx.

W przedstawionym przez Czytelnika przypadku wypłata z tytułu umowy zlecenia nastąpiła wprawdzie w okresie zatrudnienia u byłego zleceniodawcy, ale okres wykonywania pracy na podstawie tej umowy nie pokrywa się z okresem zatrudnienia w ramach stosunku pracy. A zatem umowa zlecenia nie może zostać potraktowana jako zawarta z własnym pracodawcą, ponieważ w całym okresie jej wykonywania ubezpieczony nie pozostawał jeszcze w stosunku pracy ze zleceniodawcą.

Za ubezpieczonego należy złożyć dokumentację:

● Zgłoszeniową:

– ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 0411 xx, z datą zgłoszenia 1 lutego 2011 r.,

– ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 0411 xx, z datą wyrejestrowania 1 marca 2011 r.,

– ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 xx z, z datą zgłoszenia 1 marca 2011 r.

● Rozliczeniową:

– ZUS RCA za luty 2011 r., kod tytułu ubezpieczenia 0411 xx, zerowa podstawa wymiaru składek,

– ZUS RCA za marzec 2011 r. kod tytułu ubezpieczenia 3000 xx, podstawa wymiaru składek – przychód ze zlecenia,

– ZUS RCA za marzec 2011 r. kod tytułu ubezpieczenia 0110 xx, podstawa wymiaru składek – przychód z umowy o pracę.

Podstawa prawna

  • Art. 6 ust. 1 pkt 1 i 4, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 235.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Dz.U. nr 78, poz. 465; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 144, poz. 1181.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK