| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Sprostowanie informacji ZUS RMUA

Sprostowanie informacji ZUS RMUA

Jak postąpić z uprzednio wydanymi ubezpieczonym dokumentami RMUA w przypadku korekty ZUS RCA za wcześniejsze miesiące? Czy raporty dla ubezpieczonych również należy skorygować?

Tak, w przypadku dokonania korekt dokumentów ZUS RCA należy przekazać ubezpieczonemu również skorygowany dokument ZUS RMUA z wykazanymi prawidłowymi kwotami składek wynikającymi ze skorygowanej dokumentacji.

Płatnik składek jest zobowiązany do przekazania ubezpieczonemu wszystkich informacji, które były zawarte w imiennych raportach miesięcznych składanych przez płatnika do ZUS. Informacje te powinny być przekazane na piśmie (ewentualnie – za zgodą ubezpieczonego – w formie dokumentu elektronicznego) w celu ich sprawdzenia i weryfikacji.

Każdy ubezpieczony za poprzedni rok kalendarzowy otrzymuje z ZUS informację o należnych składkach na ubezpieczenie emerytalne, z podziałem na poszczególne miesiące. Dodatkowo, jeśli jest członkiem OFE, otrzymuje z wybranego funduszu informację o składkach faktycznie za niego odprowadzonych na rachunek w funduszu. Na podstawie aktualnych i prawidłowych raportów ZUS RMUA ubezpieczony może zweryfikować prawdziwość informacji zawartych w informacjach przesyłanych mu przez ZUS i OFE. W razie niezgodności może się zwrócić do płatnika składek o ich wyjaśnienie i usunięcie ewentualnych nieprawidłowości lub wnioskować o interwencję w ZUS.

Brak informacji o złożonych korektach w istocie pozbawiłby ubezpieczonego wglądu w stan rozliczeń, których dokonuje płatnik za tę osobę.

Podstawa prawna

  • Art. 41 ust. 6, 7, 8 i 8a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 235.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Dz.U. nr 78, poz. 465; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 144, poz. 1181.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »