| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Spóźnione składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Spóźnione składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje m.in. z powodu niedotrzymania terminu opłacenia składki na to ubezpieczenie. ZUS nie jest zobowiązany do powiadomienia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą o ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Przykład

Adam E. prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 1 marca 2011 r. chce zrezygnować z ubezpieczenia chorobowego. Wobec tego powinien złożyć formularze:

 ZUS ZWUA i wyrejestrować się ze wszystkich ubezpieczeń (w tym z chorobowego), do których był zgłoszony; w pole z „datą ustania ubezpieczeń” powinien wpisać 01.03.2011 r.

 ZUS ZUA i z tytułu prowadzenia działalności zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, wpisując w pole ˘„data powstania ubezpieczeń” – 01.03.2011 r.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje również wówczas, gdy składki zostaną opłacone po terminie lub w terminie, ale w zaniżonej wysokości. Ustanie tego ubezpieczenia następuje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który osoba prowadząca działalność nie opłaciła w terminie lub w pełnej wysokości składki należnej na to ubezpieczenie.

W uzasadnionych przypadkach ZUS – na wniosek osoby zainteresowanej – może wyrazić zgodę na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie. Dokona tego automatycznie, jeżeli prowadzący działalność opłacił składki w terminie, jednak z kwotą miesięcznej niedopłaty do wysokości kwoty zwolnionej z odsetek za zwłokę (obecnie jest to 6,60 zł). W takiej sytuacji przedsiębiorca musi dopłacić różnicę między kwotą opłaconą a należną. Różnica ta może być uregulowana przy okazji opłacania składek za kolejny miesiąc (wówczas będzie wyższa kwota przelewu).

Zgoda ZUS na nieterminowe składki

Gdy kwota niedopłaty jest wyższa lub składki zostały opłacone po terminie, przedsiębiorca musi złożyć wniosek do ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie, wskazując jednocześnie przyczynę opóźnienia. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, prowadzący działalność zachowa ciągłość ubezpieczenia chorobowego. W przypadku odpowiedzi negatywnej ubezpieczenie chorobowe ustanie od pierwszego dnia miesiąca, za który składki zostały opłacone po terminie lub w terminie, ale w zaniżonej wysokości.

Ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nakłada na przedsiębiorcę obowiązek złożenia:

  • ZUS ZWUA i wyrejestrowanie się ze wszystkich ubezpieczeń społecznych (w tym chorobowego) oraz ubezpieczenia zdrowotnego,
  • ZUS ZUA i ponownie zgłoszenie się wyłącznie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK