| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy decyzja ZUS wszczynająca egzekucję zaległych składek powinna być jedna dla wszystkich członków zarządu spółki

Czy decyzja ZUS wszczynająca egzekucję zaległych składek powinna być jedna dla wszystkich członków zarządu spółki

W decyzji dotyczącej egzekucji składek od członków zarządu spółki musi być oznaczone, że chodzi o solidarność dłużników. Sama zaś decyzja ZUS musi być wystawiona jako jedna dla całego zarządu. Brak stwierdzenia solidarnej odpowiedzialności i wystawienie decyzji odrębnie dla każdego dłużnika – członka zarządu skutkuje bezskutecznością decyzji i wstrzymaniem ewentualnej egzekucji (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UK 307/10).

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Skarga kasacyjna wnioskodawcy Grzegorza K. została przez Sąd Najwyższy uwzględniona i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy przypomniał II tezę uchwały SN z 15 października 2009 r. (I UZP 3/09, OSNP 2011/1-2/13), w której wskazano, że decyzja dotycząca zapłaty przez byłych członków zarządu zaległych składek od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być wydana wobec wszystkich członków zarządu spółki z o.o. W omawianej zaś sprawie wydano kilka decyzji indywidualnych. Jest to czynność nieprawidłowa. Nie zaznaczono bowiem w decyzjach faktu solidarnej odpowiedzialności dłużników za zaległe składki. Ma to istotne znaczenie dla byłych członków zarządu – dłużników ZUS. ZUS powinien więc w decyzji dokładnie określić zakres odpowiedzialności (w tym kwotę długu z tytułu nieterminowo opłaconych składek), wymienione z imienia i nazwiska osoby – dłużników (wszystkich) oraz fakt odpowiedzialności solidarnej. Bez tych elementów, bez doręczenia decyzji wszystkim dłużnikom decyzja o egzekucji subsydiarnej wobec członków zarządu jest wadliwa i nie może być wykonana.

Wnioski dla pracodawcy

W przypadku odpowiedzialności za nieopłacone składki ponoszonej przez członków zarządu spółek należy pamiętać, że jest to odpowiedzialność subsydiarna. Decyzja musi być więc ściśle i precyzyjnie sformułowana. Konieczne jest też zaznaczenie w niej solidarnej odpowiedzialności za zaległości składkowe. Braki w decyzji egzekucyjnej wydanej przeciwko członkom zarządu spółki uniemożliwiają jej wykonanie i podważają legalność.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK