| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy decyzja ZUS wszczynająca egzekucję zaległych składek powinna być jedna dla wszystkich członków zarządu spółki

Czy decyzja ZUS wszczynająca egzekucję zaległych składek powinna być jedna dla wszystkich członków zarządu spółki

W decyzji dotyczącej egzekucji składek od członków zarządu spółki musi być oznaczone, że chodzi o solidarność dłużników. Sama zaś decyzja ZUS musi być wystawiona jako jedna dla całego zarządu. Brak stwierdzenia solidarnej odpowiedzialności i wystawienie decyzji odrębnie dla każdego dłużnika – członka zarządu skutkuje bezskutecznością decyzji i wstrzymaniem ewentualnej egzekucji (wyrok Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UK 307/10).

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Skarga kasacyjna wnioskodawcy Grzegorza K. została przez Sąd Najwyższy uwzględniona i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy przypomniał II tezę uchwały SN z 15 października 2009 r. (I UZP 3/09, OSNP 2011/1-2/13), w której wskazano, że decyzja dotycząca zapłaty przez byłych członków zarządu zaległych składek od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być wydana wobec wszystkich członków zarządu spółki z o.o. W omawianej zaś sprawie wydano kilka decyzji indywidualnych. Jest to czynność nieprawidłowa. Nie zaznaczono bowiem w decyzjach faktu solidarnej odpowiedzialności dłużników za zaległe składki. Ma to istotne znaczenie dla byłych członków zarządu – dłużników ZUS. ZUS powinien więc w decyzji dokładnie określić zakres odpowiedzialności (w tym kwotę długu z tytułu nieterminowo opłaconych składek), wymienione z imienia i nazwiska osoby – dłużników (wszystkich) oraz fakt odpowiedzialności solidarnej. Bez tych elementów, bez doręczenia decyzji wszystkim dłużnikom decyzja o egzekucji subsydiarnej wobec członków zarządu jest wadliwa i nie może być wykonana.

Wnioski dla pracodawcy

W przypadku odpowiedzialności za nieopłacone składki ponoszonej przez członków zarządu spółek należy pamiętać, że jest to odpowiedzialność subsydiarna. Decyzja musi być więc ściśle i precyzyjnie sformułowana. Konieczne jest też zaznaczenie w niej solidarnej odpowiedzialności za zaległości składkowe. Braki w decyzji egzekucyjnej wydanej przeciwko członkom zarządu spółki uniemożliwiają jej wykonanie i podważają legalność.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Usługi Finansowe Dariusz Kozłowski Piotr Krysztofiak Spółka Cywilna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK