| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy osoba, która opłaciła składki na Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia działalności w czasie urlopu wychowawczego, może uzyskać ich zwrot

Czy osoba, która opłaciła składki na Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia działalności w czasie urlopu wychowawczego, może uzyskać ich zwrot

Prowadziłam działalność gospodarczą w latach 2000–2008. Równocześnie pracowałam na etacie, ale w okresie od 2006 r. do 2007 r. przebywałam na urlopie wychowawczym. W tym czasie płaciłam składki z tytułu działalności. Przeczytałam komunikat ZUS, że osoby, które opłaciły składki na Fundusz Pracy za czas prowadzenia działalności podczas urlopu wychowawczego, mogą starać się o umorzenie tych składek. Jak złożyć taki wniosek i w jakim terminie?

WAŻNE!

Do zaliczenia nadpłaty na poczet składek lub do uzyskania jej zwrotu nie jest wymagane składanie odrębnego wniosku.

ZUS powinien rozpatrzyć wniosek bez zbędnej zwłoki. Jeśli sprawa będzie wymagała postępowania wyjaśniającego, sprawę powinien załatwić nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy wyjątkowo skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Nie ma możliwości przywrócenia terminu do złożenia wniosku w tej sprawie. Płatnik, który złoży wniosek po 1 sierpnia 2011 r., otrzyma decyzję ZUS o odmowie umorzenia należności z uwagi na upływ terminu do złożenia wniosku. Jeśli złoży wniosek o przywrócenie terminu na złożenie wniosku, otrzyma postanowienie ZUS o odmowie przywrócenia terminu na złożenie wniosku, na które nie będzie mu przysługiwało zażalenie. Od wydanej decyzji ubezpieczony będzie mógł odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Podstawa prawna

  • art. 8 i art. 9 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 257, poz. 1725),
  • art. 4 ust. 5 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 71, poz. 609 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »