| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy można odwołać się do sądu od decyzji ZUS zawierającej interpretację przepisów

Czy można odwołać się do sądu od decyzji ZUS zawierającej interpretację przepisów

Decyzja interpretacyjna ZUS nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Najwyższy (postanowienie Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r., II UZP 1/11).

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął jednak problemu przedstawionego przez sąd II instancji. Odmawiając podjęcia uchwały wskazał, że problem błędnych danych i odpowiedzialności płatnika oraz jego winy powstał w tej sprawie na kanwie decyzji interpretacyjnej ZUS. Nie można więc w ten sposób rozstrzygnąć problemu, gdyż wykładnia sądu dotyczyłaby nie stanu faktycznego i zastosowania przepisów, lecz także wykładni – co jest niedopuszczalne.

Sąd Najwyższy podjął jeszcze kwestię dotyczącą małych płatników, zatrudniających nie więcej niż 9 ubezpieczonych. W przypadku takich przedsiębiorców nigdy nie bierze się pod uwagę grupy działalności i stopnia ryzyka zawodowego. Tu o wysokości składki decyduje jedynie wielkość zatrudnienia. Stopa procentowa dla tego typu płatników jest jednolita i wynosi 50% najwyższej stawki (obecnie 1,67%). W tej sytuacji podanie nieprawidłowej wielkości stopy procentowej może być tylko skutkiem błędu rachunkowego, a nie błędnych lub wręcz nieprawdziwych danych o grupie działalności.

Wnioski dla pracodawcy

W przypadku składki wypadkowej płaconej przez małych przedsiębiorców (zatrudniających 9 i mniej osób) rzadko można mówić o zawinionym działaniu, gdy chodzi o podanie błędnej stopy procentowej składki wypadkowej. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne będzie wykazanie, że błąd nie został popełniony świadomie.

W sytuacjach wątpliwych, od decyzji ustalającej podwyższoną „karną” składkę wypadkową lepiej jednak odwoływać się bezpośrednio do sądu. Decyzja interpretacyjna ZUS dotyczy bowiem wyłącznie wykładni przepisów i jako taka nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia przed Sądem Najwyższym. Nie wpływa też na samą decyzję ZUS dotyczącą podwyższenia składek, która musi zostać wykonana.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK