| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy można odwołać się do sądu od decyzji ZUS zawierającej interpretację przepisów

Czy można odwołać się do sądu od decyzji ZUS zawierającej interpretację przepisów

Decyzja interpretacyjna ZUS nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd Najwyższy (postanowienie Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r., II UZP 1/11).

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął jednak problemu przedstawionego przez sąd II instancji. Odmawiając podjęcia uchwały wskazał, że problem błędnych danych i odpowiedzialności płatnika oraz jego winy powstał w tej sprawie na kanwie decyzji interpretacyjnej ZUS. Nie można więc w ten sposób rozstrzygnąć problemu, gdyż wykładnia sądu dotyczyłaby nie stanu faktycznego i zastosowania przepisów, lecz także wykładni – co jest niedopuszczalne.

Sąd Najwyższy podjął jeszcze kwestię dotyczącą małych płatników, zatrudniających nie więcej niż 9 ubezpieczonych. W przypadku takich przedsiębiorców nigdy nie bierze się pod uwagę grupy działalności i stopnia ryzyka zawodowego. Tu o wysokości składki decyduje jedynie wielkość zatrudnienia. Stopa procentowa dla tego typu płatników jest jednolita i wynosi 50% najwyższej stawki (obecnie 1,67%). W tej sytuacji podanie nieprawidłowej wielkości stopy procentowej może być tylko skutkiem błędu rachunkowego, a nie błędnych lub wręcz nieprawdziwych danych o grupie działalności.

Wnioski dla pracodawcy

W przypadku składki wypadkowej płaconej przez małych przedsiębiorców (zatrudniających 9 i mniej osób) rzadko można mówić o zawinionym działaniu, gdy chodzi o podanie błędnej stopy procentowej składki wypadkowej. Nie zmienia to jednak faktu, że konieczne będzie wykazanie, że błąd nie został popełniony świadomie.

W sytuacjach wątpliwych, od decyzji ustalającej podwyższoną „karną” składkę wypadkową lepiej jednak odwoływać się bezpośrednio do sądu. Decyzja interpretacyjna ZUS dotyczy bowiem wyłącznie wykładni przepisów i jako taka nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia przed Sądem Najwyższym. Nie wpływa też na samą decyzję ZUS dotyczącą podwyższenia składek, która musi zostać wykonana.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »