| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. osoby, które pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. prowadziły działalność pozarolniczą w trakcie trwania urlopu wychowawczego, mogą występować do ZUS z wnioskiem o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Możliwość ta dotyczy również tych osób, które w obecnej chwili nie prowadzą już działalności lub zawiesiły jej wykonywanie.

Możliwość umorzenia składek na Fundusz Pracy (dalej: FP) dla osób łączących działalność pozarolniczą bądź współpracę przy prowadzeniu działalności z urlopem wychowawczym wprowadziła ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona nowe zapisy do ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (dalej: ustawy), na mocy której przedsiębiorcze matki mogły skutecznie wnioskować o umorzenie składek z tytułu działalności prowadzonej równocześnie z przebywaniem na zasiłku macierzyńskim bądź urlopie wychowawczym. Możliwość ta dotyczyła jednak tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe). Jeżeli chodzi o Fundusz Pracy, który jest funduszem pozaubezpieczeniowym, możliwość umorzenia składek przewidziana była już tylko dla matek pobierających zasiłek macierzyński, pomijała natomiast matki prowadzące działalność w trakcie urlopu wychowawczego. Od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów, czyli od 1 lutego 2011 r., ten stan ulega zmianie.

Dla kogo umorzenie

Umorzenie składek na Fundusz Pracy przysługuje płatnikowi składek, który w okresie pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego, podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej lub z tytułu współpracy przy takiej działalności i jednocześnie przebywającego na urlopie wychowawczym. Z wnioskiem o umorzenie w trybie wskazanym ustawą występuje zawsze płatnik. Dlatego też o umorzenie może np. wystąpić osoba prowadząca działalność gospodarczą, spełniająca kryteria wskazane w ustawie. Jeżeli jednak wniosek dotyczy składek należnych za osobę współpracującą, wówczas o umorzenie wnioskuje nie osoba współpracująca, ale płatnik – przedsiębiorca, który zgłaszał ją do ubezpieczeń. Umorzenie składek na Fundusz Pracy przysługuje również wspólnikom spółek cywilnych nieposiadających wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, którzy od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. łączyli działalność w charakterze wspólnika spółki cywilnej z przebywaniem na urlopie wychowawczym. Z możliwości umorzenia składek na FP mogą skorzystać również twórcy i artyści, osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich.

O umorzenie należności na Fundusz Pracy zawsze wnioskuje płatnik

O umorzenie składek na FP mogą wnioskować również osoby, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej, na podstawie art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także osoby, które zakończyły już prowadzenie własnej działalności – nawet jeżeli własną firmę zamknęły już wiele lat wstecz.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK