| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. osoby, które pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. prowadziły działalność pozarolniczą w trakcie trwania urlopu wychowawczego, mogą występować do ZUS z wnioskiem o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Możliwość ta dotyczy również tych osób, które w obecnej chwili nie prowadzą już działalności lub zawiesiły jej wykonywanie.

Terminy

Umorzenie składek na FP może nastąpić wyłącznie na wniosek płatnika. Wniosek może być złożony w terminie sześciu miesięcy liczonym od dnia wejścia w życie przedmiotowych przepisów, czyli od 1 lutego 2011 r. – a zatem od 1 lutego 2011 r. do 1 sierpnia 2011 r. włącznie. Wnioski można składać w jednostce organizacyjnej ZUS (decyduje data wpływu) bądź przesyłać pocztą (decyduje data nadania na stemplu pocztowym). Dotrzymanie terminu jest bardzo istotne, ponieważ ustawa nie przewiduje możliwości jego przywrócenia. Jeżeli osoba spełniająca kryteria przewidziane do umorzenia składek na FP spóźni się z wnioskiem, ZUS odmówi umorzenia składek.

Ustawa nie przewiduje możliwości przywrócenia terminu na złożenie wniosku. Wnioski nieterminowe będą rozpatrywane odmownie

Wnioski, które wpłynęły do ZUS przed 1 lutego 2011 r., a zatem przed wejściem w życie ustawy, są przez organ traktowane jako złożone w terminie i rozpatrywane zwykłym trybem. Jeżeli w toku postępowania pojawi się wątpliwość, czy wniosek dotyczy umorzenia w trybie ustawy abolicyjnej, czy też umorzenia na zasadach ogólnych, wskazanych w art. 28 oraz art. 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ZUS wystąpi do płatnika z prośbą o doprecyzowanie wniosku i wskazanie, w jakim trybie wnioskuje on o umorzenie składek na FP.

Przypadki szczególne

Zadłużeni płatnicy, którzy spłacają zaległości na mocy zawartego z ZUS układu ratalnego, obejmującego również należności wskazane w ustawie, zostaną przez Zakład pisemnie poinformowani o możliwości złożenia wniosku o umorzenie części zadłużenia – składek na Fundusz Pracy, za okresy wskazane w ustawie. Jeżeli płatnik z takim wnioskiem wystąpi, umowa, na mocy której zawarty został układ ratalny, zostanie aneksowana, z uwzględnieniem umorzenia części zadłużenia.

W odniesieniu do płatników, wobec których zawieszono postępowanie egzekucyjne, obejmujące należności z tytułu składek na Fundusz Pracy, lub też organ nie wszczął jeszcze egzekucji, zawieszone postępowania nie zostaną podjęte, a nowe nie będą wszczynane w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. W tym czasie płatnik ma czas, aby wystąpić o umorzenie składek na FP, za okres wskazany w ustawie.

Podstawa prawna

  • Art. 8 i 9 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. nr 257, poz. 1725.
  • Ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe – Dz.U. nr 71, poz. 609; ost. zm. Dz.U z 2010 r. nr 257, poz. 1725.
  • Art. 28 i 32 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK