| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. osoby, które pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. prowadziły działalność pozarolniczą w trakcie trwania urlopu wychowawczego, mogą występować do ZUS z wnioskiem o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Możliwość ta dotyczy również tych osób, które w obecnej chwili nie prowadzą już działalności lub zawiesiły jej wykonywanie.

Co bardzo ważne – i potwierdzone przez Biuro Prasowe ZUS – nowa ustawa nie warunkuje prawa do wystąpienia z wnioskiem o umorzenie składek na Fundusz Pracy od tego, czy wcześniej był już złożony wniosek o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie przepisów ustawy abolicyjnej. Tym samym o umorzenie należności Funduszu Pracy mogą występować również ci płatnicy, którzy wcześniej nie występowali o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Ubezpieczyciel oczekuje jednak, że w praktyce większość wniosków dotyczyć będzie jednak osób, którym wcześniej umorzono już składki na ubezpieczenia społeczne, w trybie wskazanym w nowelizacji ustawy systemowej i ustawy – Prawo bankowe z 24 kwietnia 2009 r.

Należności podlegające umorzeniu

Zakres umorzenia przysługującego przedsiębiorcy uzależniony jest od tego, czy składki na FP zostały już opłacone czy też nie.

Jeżeli składki nie były w ogóle opłacone, umorzeniu podlegać będzie zarówno należność główna, z tytułu nieopłaconych składek, jak i należne od umorzonych składek odsetki oraz opłata prolongacyjna – również w części odpowiadającej umorzonej należności.

Z kolei w sytuacji, w której płatnik opłacił już składki na Fundusz Pracy za okres wskazany w ustawie, umorzeniu podlegają wyłącznie pobrane przez ZUS odsetki za zwłokę, jeżeli płatności dokonano po terminie.

Umorzeniu na nowych zasadach nie podlegają:

  • opłacone składki na Fundusz Pracy,
  • koszty egzekucyjne, powstałe w związku z dochodzeniem należności z tytułu składek na FP, należnych za okres podlegający umorzeniu,
  • koszty upomnienia powstałe za okres, w którym składki podlegają umorzeniu,
  • opłata prolongacyjna opłacona w ramach układu ratalnego.

Jak wynika z przepisów nowelizacji, na żadną ulgę ani umorzenie nie mogą zatem liczyć tylko te osoby, które rzetelnie, terminowo i w prawidłowej wysokości regulowały składki na Fundusz Pracy. W ich przypadku nie zostaną umorzone ani same składki – ustawa dotyczy bowiem składek nieopłaconych, ani odsetki – te bowiem ze względu na terminowość wpłat nie zostały naliczone.

Zwrot nadpłaty

Jeżeli w wyniku umorzenia kwoty pobranych przez ZUS odsetek, po ponownym rozliczeniu konta płatnika okaże się, że na koncie tym widnieje nadpłata, ZUS w pierwszej kolejności zaliczy ją na poczet zaległych lub bieżących składek na Fundusz Pracy, a jeżeli płatnik nadal prowadzi działalność – na poczet przyszłych składek na ten fundusz. Dopiero po stwierdzeniu, że na koncie nie figurują żadne zaległości, brak jest bieżących należności na FP i nie powstaną przyszłe, nadpłata będzie zwracana płatnikowi w formie pieniężnej. Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych lub przyszłych składek, jak również jej zwrot, nie wymaga składania odrębnego wniosku, bo ZUS będzie go dokonywał z mocy ustawy. Ewentualnego zwrotu nadpłaty ZUS będzie dokonywał w gotówce – na podstawie przekazu pocztowego bądź na wskazany przez płatnika rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej. Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy na dokonanie zwrotu ZUS ma aż pięć lat od dnia wejścia w życie ustawy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK