| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zmniejszenie składek ZUS za okres choroby

Zmniejszenie składek ZUS za okres choroby

W czasie niezdolności do pracy przedsiębiorca ma prawo do proporcjonalnego zmniejszenia składek na ubezpieczenia, które opłaca z tytułu prowadzonej działalności. Możliwość ta jest zarezerwowana dla osób, które zgłosiły się do ubezpieczenia chorobowego i uzyskały zasiłek chorobowy z ZUS. Zmniejszenie nie dotyczy jednak wszystkich składek, do których opłacenia zobowiązany jest przedsiębiorca.

  • imienny raport miesięczny ZUS RSA (w którym wykazuje okres trwania zasiłku),
  • imienny raport miesięczny ZUS RCA (w którym wykazuje kwoty należnych składek).

Gdy niezdolność do pracy trwa cały miesiąc, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a także na Fundusz Pracy wynosi 0,00 zł i taką też podstawę należy wykazać w dokumentacji. Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacić w pełnej wysokości, nie uwzględniając przerwy spowodowanej chorobą przedsiębiorcy.

Płatnik musi też pamiętać, że prawo do zmniejszenia składek ma dopiero po wypłacie zasiłku przez ZUS. Jeżeli procedura rozpatrzenia wniosku o zasiłek z jakichś przyczyn się wydłuża, często będzie oznaczać to konieczność złożenia pierwszorazowej dokumentacji z pełnymi kwotami składek za cały miesiąc, a dopiero po wypłacie zasiłku – złożenie korekt z wykazaną zmniejszoną kwotą ich wymiaru.

Tabela. Zmniejszenie składek przedsiębiorcy pobierającego zasiłek chorobowy

Okres
choroby

Ubezpieczenia
społeczne (emerytalne,
rentowe, chorobowe, wypadkowe)

Ubezpieczenie zdrowotne

Fundusz Pracy

Przedsiębiorcy opłacający składki na zwykłych warunkach

Przedsiębiorcy opłacający składki na warunkach preferencyjnych

część
miesiąca

zmniejszenie
proporcjonalne

pełna składka miesięczna

zmniejszenie
proporcjonalne

brak

cały
miesiąc

brak

pełna składka miesięczna

brak

brak

Podstawa prawna

  • Art. 18 ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725.
  • Art. 79 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – Dz.U. nr 210, poz. 2135; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725.
  • Art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1726.
  • Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów – Dz.U. nr 186, poz. 1444.

Dołącz do nas na Facebooku!

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK