| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zmniejszenie składek ZUS za okres choroby

Zmniejszenie składek ZUS za okres choroby

W czasie niezdolności do pracy przedsiębiorca ma prawo do proporcjonalnego zmniejszenia składek na ubezpieczenia, które opłaca z tytułu prowadzonej działalności. Możliwość ta jest zarezerwowana dla osób, które zgłosiły się do ubezpieczenia chorobowego i uzyskały zasiłek chorobowy z ZUS. Zmniejszenie nie dotyczy jednak wszystkich składek, do których opłacenia zobowiązany jest przedsiębiorca.

PRZYKŁAD: Zmniejszenie podstawy za okres choroby

Marek P. od stycznia 2008 r. prowadzi działalność gospodarczą. Z tytułu działalności zgłosił się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Obowiązująca tego przedsiębiorcę minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosiła w 2010 r. 1887,60 zł.

W grudniu 2010 r. przez 10 dni był niezdolny do pracy z powodu choroby. Za okres choroby ZUS wypłacił mu zasiłek. Marek P. mógł zatem pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za grudzień. W tym celu musiał minimalną podstawę wymiaru składek za grudzień 2010 r. (1887,60 zł) podzielić przez liczbę dni tego miesiąca (31) i pomnożyć przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom (21). Wobec tego składki na ubezpieczenia społeczne - emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe za grudzień 2010 r. powinny być naliczone od podstawy 1278,70 zł.

  • 1887,60 zł : 31 = 60,89 zł
  • 60,89 zł x 21= 1278,70 zł

Składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być opłacona od pełnej podstawy wymiaru stanowiącej 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2009 r., włącznie z wypłatami z zysku, tj. od podstawy 2592,46 zł.

Przedsiębiorca ma obowiązek opłacić również składkę na Fundusz Pracy od podstawy wyliczonej dla składki emerytalno-rentowej, tj. od 1278,70 zł. Pomimo że podstawa ta jest niższa niż minimalne wynagrodzenie, jednak w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi dla tego przedsiębiorcy co najmniej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek – taką bowiem podstawę płatnik musiałby wykazać, gdyby nie zachorował i nie uzyskał prawa do zasiłku.

Dokumentacja rozliczeniowa

W przypadku gdy osoba prowadzi działalność pozarolniczą jednoosobowo i chorowała tylko część miesiąca, w składanej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA wykazuje pomniejszone składki na ubezpieczenie społeczne i pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli choroba trwała cały miesiąc, na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA wykazuje tylko pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca zatrudnia pracowników lub inne osoby, za które należy rozliczać i opłacać składki, wówczas za miesiąc, w którym przypadał okres pobierania zasiłku, przekazuje do ZUS:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK