| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy składkę na FEP trzeba opłacać od każdej kolejnej umowy zawieranej z pracownikiem, który już wykonuje pracę „szczególną”

Czy składkę na FEP trzeba opłacać od każdej kolejnej umowy zawieranej z pracownikiem, który już wykonuje pracę „szczególną”

Z pracownikiem naszego przedsiębiorstwa, zatrudnionym w warunkach szczególnych w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych, za którego mamy obowiązek opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, chcemy zawrzeć dodatkową umowę. Nie wiemy jeszcze, jaki dokładnie będzie zakres zadań — ale będzie to albo kolejna umowa o pracę, albo umowa zlecenia. Praca na podstawie dodatkowej umowy nie będzie jednak obejmować wykonywania prac w warunkach szczególnych. Czy od tej drugiej umowy również będziemy musieli opłacać składki na FEP?

Jeśli podpiszą Państwo z pracownikiem umowę o pracę, składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) będą Państwo musieli opłacać wyłącznie od przychodów z tytułu umowy, z której wynika obowiązek wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Gdy podpiszą Państwo z tą osobą umowę zlecenia, składka na FEP będzie należna również od wynagrodzenia z umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) należy opłacać jedynie za pracowników (z małym wyjątkiem, o którym mowa niżej), którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  • urodzili się po 31 grudnia 1948 r. oraz
  • wykonują jedną z prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych.

Składki na FEP są należne od podstawy wymiaru odpowiadającej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy o pracę, w ramach której jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oznacza to, że nie ma podstaw, aby w sytuacji, gdy pracownika łączą z pracodawcą dwie odrębne umowy o pracę, z których tylko jedna dotyczy wykonywania prac „szczególnych”, obowiązek odprowadzania składek na FEP obejmował przychody z obydwu umów. Wówczas pracodawca ma obowiązek naliczać składkę na FEP za pracownika wyłącznie od tych przychodów, które uzyskuje on z umowy obejmującej obowiązek świadczenia tego rodzaju pracy.

Inaczej jest w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia pracownika, który wykonuje pracę „szczególną”, dodatkowo na umowę cywilnoprawną. W świetle przepisów ustawy o emeryturach pomostowych za pracownika należy bowiem uważać nie tylko osoby pozostające w stosunku pracy, ale i ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 2 pkt 3 ustawy o emeryturach pomostowych). Oznacza to, że pracownikiem jest również osoba, która wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnej (umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo na podstawie umowy o dzieło), jeżeli:

  • taką umowę zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub
  • jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Składka na FEP powinna być opłacana od wszelkich wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przysługujących z tytułu zatrudnienia w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Podstawę wymiaru składek na FEP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na FEP należy ponadto stosować ograniczenie do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK