| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy składkę na FEP trzeba opłacać od każdej kolejnej umowy zawieranej z pracownikiem, który już wykonuje pracę „szczególną”

Czy składkę na FEP trzeba opłacać od każdej kolejnej umowy zawieranej z pracownikiem, który już wykonuje pracę „szczególną”

Z pracownikiem naszego przedsiębiorstwa, zatrudnionym w warunkach szczególnych w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych, za którego mamy obowiązek opłacać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, chcemy zawrzeć dodatkową umowę. Nie wiemy jeszcze, jaki dokładnie będzie zakres zadań — ale będzie to albo kolejna umowa o pracę, albo umowa zlecenia. Praca na podstawie dodatkowej umowy nie będzie jednak obejmować wykonywania prac w warunkach szczególnych. Czy od tej drugiej umowy również będziemy musieli opłacać składki na FEP?

Pracodawca, który ze swoim pracownikiem dodatkowo podpisuje umowę cywilnoprawną, musi opłacać składkę na FEP od sumy przychodów z umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej (art. 36 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych w związku z art. 18 ust. 1a ustawy systemowej). Nie ma znaczenia przedmiot dodatkowo zawartej umowy cywilnej.

WAŻNE!

Obowiązek opłacania składki na FEP od przychodów z umowy zlecenia zawartej dodatkowo z własnym pracownikiem nie zależy od tego, czy w ramach umowy cywilnej pracownik wykonuje pracę „szczególną”.

Obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac (art. 35 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych). Okres ten należy rozumieć jako okres od dnia zatrudnienia pracownika na stanowisku pracy, na którym jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, do dnia ustania zatrudnienia na tym stanowisku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2010 r. w garbarni na 1/2 etatu, od początku pracuje przy obróbce mokrych skór (jest to praca w szczególnych warunkach). Od lutego 2011 r. pracodawca chce powierzyć mu dodatkowe obowiązki w zakresie prac porządkowych na terenie zakładu. Nie będzie to praca w szczególnych warunkach.

Zakres obowiązków płatnika wobec ZUS zależy od tego, czy dodatkowa praca będzie wykonywana przez pracownika na umowę o pracę czy umowę zlecenia:

@RY1@i65/2011/003/i65.2011.003.000.0062.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 2 pkt 3, art. 35 ust. 1 i ust. 2, art. 36 ust. 2 i ust. 3, art. 57 pkt 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. Nr 237, poz. 1656),
  • art. 8 ust. 1 i ust. 2a, art. 18 ust. 1–2, art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »