| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od nagrody dla wyróżniającego się pracownika trzeba opłacić składki i podatek

Czy od nagrody dla wyróżniającego się pracownika trzeba opłacić składki i podatek

Nasz zakład pracy cyklicznie organizuje wyjazdowe szkolenia dla wszystkich pracowników. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na przyznanie nagród rzeczowych dla wyróżniających się pracowników, wręczanych podczas tych szkoleń. Czy wartość nagrody pracownika trzeba opodatkować i oskładkować? Czy zakład pracy może zrekompensować pracownikowi wartość odprowadzonego podatku i składek?

Wartość takich nagród będzie przychodem dla nagrodzonych pracowników, który będą Państwo musieli uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz w podstawie opodatkowania. Składki na ZUS oraz podatek dochodowy są publicznoprawnymi należnościami budżetu państwa o charakterze przymusowym i pracownik jako osoba ubezpieczona oraz jako podatnik finansuje je z własnego dochodu. Zakład pracy nie może ponieść tego ciężaru za pracownika. W przeciwnym razie daniny zapłacone przez Państwa będą dla pracownika przychodem podlegającym opodatkowaniu i oskładkowaniu.

UZASADNIENIE

Przychody ze stosunku pracy obejmują wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Przede wszystkim jest to wynagrodzenie (zasadnicze, za godziny nadliczbowe), różnego rodzaju dodatki, nagrody i ekwiwalenty, ale są to również świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika i wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof). Zatem definicja pracowniczych przychodów jest bardzo szeroka. Ustawodawca zaliczył do nich nie tylko otrzymane pieniądze, ale i świadczenia, które przybrały postać rzeczy, wykonania usługi bądź udostępnienia rzeczy lub prawa. Oznacza to, że w każdym przypadku, w którym pracownik otrzyma jakąś realną korzyść, uzyskuje przychód ze stosunku pracy. Jeśli przychód ten nie jest zwolniony ze składek i/lub podatku na mocy szczególnych przepisów, pracodawca jako płatnik ma obowiązek uwzględnić wartość świadczenia w podstawie wymiaru składek i/lub podatku.

WAŻNE!

Przychodem ze stosunku pracy jest każda korzyść uzyskana przez pracownika w związku z łączącym go z firmą stosunkiem pracy.

Pracodawcy, którzy chcą dodatkowo wynagrodzić pracownika za jego wkład w pracę i osiągnięcia firmy, często przyznają nagrody o charakterze rzeczowym bądź pieniężnym. Źródłem takiego przychodu jest stosunek pracy, ponieważ gdyby osoba nie była związana z firmą umową o pracę, nie otrzymałaby takiej gratyfikacji. Wśród zwolnień stanowiących wyjątek od reguły powszechności opodatkowania nie ma jednak nagród dla pracowników najlepiej wykonujących pracę. Nie ma ich również na liście przychodów wyłączonych z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »