| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Z jakich obowiązków wobec ZUS musi się wywiązać przedsiębiorca, który traci prawo do opłacania niższych składek

Z jakich obowiązków wobec ZUS musi się wywiązać przedsiębiorca, który traci prawo do opłacania niższych składek

W grudniu br. mijają pierwsze 2 lata prowadzenia przeze mnie działalności. W tym czasie opłacałem składki od preferencyjnej podstawy wymiaru w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym muszę złożyć w ZUS jakieś dokumenty informujące o tym fakcie, czy wystarczy, że w deklaracji zacznę rozliczać składki od 60% przeciętnego wynagrodzenia?

Przedsiębiorca, który nie jest uprawniony do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru, powinien zostać zgłoszony do ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx, natomiast przedsiębiorca uprawniony do takiej ulgi – z kodem 05 70 xx.

Przy każdej zmianie danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń (na ZUS ZUA lub ZUS ZZA), takich jak: rodzaj ubezpieczeń, termin ich powstania czy tytuł ubezpieczenia konieczne jest zgłoszenie tej zmiany przez wyrejestrowanie danej osoby z ubezpieczeń i powtórne jej zgłoszenie do ubezpieczeń (art. 36 ust. 14 ustawy systemowej).

Ponieważ utrata prawa do opłacania niższych składek pociąga za sobą zmianę tytułu do ubezpieczeń, przedsiębiorca musi zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń z kodem tytułu 05 70 xx, a następnie zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu 05 10 xx od:

  • pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 24 miesięcy kalendarzowych korzystania z tej ulgi lub
  • dnia, w którym rozpoczął wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Jeżeli wyrejestrowanie i ponowne zgłoszenie następuje w trakcie miesiąca, przedsiębiorca powinien składki należne za ten miesiąc na swoje ubezpieczenia rozliczyć w dwóch deklaracjach (albo w raportach – jeśli rozlicza składki także za inne osoby) odpowiednio z zakresu numeracji od 1 do 39 (z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 xx) oraz z zakresu od 40 do 49 (z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx). W deklaracjach lub w raportach powinien rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne od proporcjonalnie obniżonych podstaw wymiaru za daną część miesiąca. To samo dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Słowniczek:

05 10 – Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, oraz osoba prowadząca niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

05 70 – Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK