| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Z jakich obowiązków wobec ZUS musi się wywiązać przedsiębiorca, który traci prawo do opłacania niższych składek

Z jakich obowiązków wobec ZUS musi się wywiązać przedsiębiorca, który traci prawo do opłacania niższych składek

W grudniu br. mijają pierwsze 2 lata prowadzenia przeze mnie działalności. W tym czasie opłacałem składki od preferencyjnej podstawy wymiaru w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym muszę złożyć w ZUS jakieś dokumenty informujące o tym fakcie, czy wystarczy, że w deklaracji zacznę rozliczać składki od 60% przeciętnego wynagrodzenia?

Przedsiębiorca, który nie jest uprawniony do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru, powinien zostać zgłoszony do ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx, natomiast przedsiębiorca uprawniony do takiej ulgi – z kodem 05 70 xx.

Przy każdej zmianie danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń (na ZUS ZUA lub ZUS ZZA), takich jak: rodzaj ubezpieczeń, termin ich powstania czy tytuł ubezpieczenia konieczne jest zgłoszenie tej zmiany przez wyrejestrowanie danej osoby z ubezpieczeń i powtórne jej zgłoszenie do ubezpieczeń (art. 36 ust. 14 ustawy systemowej).

Ponieważ utrata prawa do opłacania niższych składek pociąga za sobą zmianę tytułu do ubezpieczeń, przedsiębiorca musi zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń z kodem tytułu 05 70 xx, a następnie zgłoszony do ubezpieczeń z kodem tytułu 05 10 xx od:

  • pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 24 miesięcy kalendarzowych korzystania z tej ulgi lub
  • dnia, w którym rozpoczął wykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Jeżeli wyrejestrowanie i ponowne zgłoszenie następuje w trakcie miesiąca, przedsiębiorca powinien składki należne za ten miesiąc na swoje ubezpieczenia rozliczyć w dwóch deklaracjach (albo w raportach – jeśli rozlicza składki także za inne osoby) odpowiednio z zakresu numeracji od 1 do 39 (z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70 xx) oraz z zakresu od 40 do 49 (z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx). W deklaracjach lub w raportach powinien rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne od proporcjonalnie obniżonych podstaw wymiaru za daną część miesiąca. To samo dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Słowniczek:

05 10 – Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, oraz osoba prowadząca niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

05 70 – Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK